X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:58
Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
O swojej najnowszej płycie raperzy Kulfon i Kubuś mówią, że powstała z myślą o ich dzieciach (zdj. ilustracyjne)
O swojej najnowszej płycie raperzy Kulfon i Kubuś mówią, że powstała z myślą o ich dzieciach (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/AdinaVoicu/dom. publiczna

Kiedy Przemysł Kaca rozpoczął wolontariat w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zrozumiał czym dla młodych ludzi jest kultura hip-hopu. Postanowił wówczas pokazać im utwory tej kultury, które niosą przekaz i pokazują ludziom wartości, a następnie opublikował pracę popularno-naukową na temat resocjalizacji młodzieży dzięki hip-hopowi. To natomiast dało początek projektowi "Hip-Hop Druga Szansa".

- Narodziła się taka idea, żeby pokazywać w formie warsztatowej, w formie pogadanki, przeplatanej występami artystycznymi młodych ludzi, pokazywać takie wartości właśnie jak rodzina, jak przyjaźń, jak autentyczność i zachęcać młodych ludzi przede wszystkim do działania – skomentował Przemysła Kaca. Tak więc hip-hop może być kierunkowskazem dla ludzi, którzy się zagubili życiowo, nie są akceptowani przez społeczeństwo lub nie mają wsparcia od najbliższych. Co więcej, może on motywować i inspirować do wyrażania siebie w sposób artystyczny, np. poprzez taniec, rysunek, pisanie tekstów itd. 

Posłuchaj
58:46 2021_11_29 20_59_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 listopada godz. 21:00

Na temat hip-hopu została napisana także książka "Sny z betonu", która opowiada o tym, jak ta kultura może pomóc dzieciom z wykluczonych środowisk. Publikacja powstała na podstawie rozmów  nie tylko z osobami z kręgu kultury hip-hopu, np. raperami czy producentami muzycznymi, ale też z psychologami, edukatorami czy naukowcami, gdzie każda z tych osób uważa, że hip-hop może pomóc w kreowaniu tożsamości człowieka. 

Posłuchaj
59:27 2021_11_29 21_59_40_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 listopada godz. 22:00

Dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania, potrzeb i sprzeciwu, a hip hop daje możliwość spełnienia tego poprzez teksty, których przekazy można odczytywać wprost lub doszukiwać się ukrytych znaczeń. – [Hip Hop jest formą] autoterapii, grupy wsparcia. W społeczności, w grupie, w poczuciu takim, że nie jestem sam ze swoimi problemami świat wygląda nieco inaczej – dodał dr Marek Michalak.

W okresie dojrzewania młody człowiek doświadcza także różnych kryzysów wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą objawiać się m.in. w formie buntu w rodzinie, odrzucenia pewnych wartości lub dystansu do szkoły. Jak jednak zaznaczył prof. Marek Konopczyński – Dostrzegam duży potencjał  w tego rodzaju aktywności, która łączy się nie tylko z muzyką, z takim podniesieniem nastroju, ale przede wszystkim jest szansą na wyrównanie emocji i na odreagowanie dla młodych ludzi. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 16:26
Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń