Polskie Radio Dzieciom

Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 12:15
Bitwy na Psim Polu nie było, Kazimierz Wielki nie umarł bezpotomnie, to nie Janek Wiśniewski padł, a Ordon nie zginął w Reducie. Dotychczas większość z nas znała inne wersje tych historii, jednak badania naukowe dowiodły, że były one jedynie mitami, których wprawdzie uczyliśmy się w szkole, ale z nieprzypadkowych powodów, a później powtarzaliśmy w bezrefleksyjny sposób. 
Agnieszka Jankowiak-Maik jest autorką książki Historia, której nie było, w której mierzy się z historycznymi mitami i przekłamaniami, ujawnia drugie dno, mówi o przemilczanych wydarzeniach i wspomina postacie, o których historia  szczególnie ta szkolna - wolała zapomnieć.
Agnieszka Jankowiak-Maik jest autorką książki "Historia, której nie było", w której mierzy się z historycznymi mitami i przekłamaniami, ujawnia drugie dno, mówi o przemilczanych wydarzeniach i wspomina postacie, o których historia – szczególnie ta szkolna - wolała zapomnieć. Foto: shutterstock

Niektóre z tych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami, inne stworzono w konkretnym celu, jak chociażby ze względów politycznych czy narodowotwórczych. Jeszcze inne są tak silnymi mitami założycielskimi i tak mocno wryły się w tożsamość narodu, że mało kto chce je dementować, ale zdarzają się i tacy, którzy z powodzeniem oddzielają mity od prawdy. Jedną z takich osób jest Agnieszka Jankowiak-Maik, która w internecie znana jest pod pseudonimem "Babka od histy". 

Posłuchaj
60:05 2022_05_02 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii. Cz. 1

Agnieszka Jankowiak-Maik jest autorką książki "Historia, której nie było", w której mierzy się z historycznymi mitami i przekłamaniami, ujawnia drugie dno, mówi o przemilczanych wydarzeniach i wspomina postacie, o których historia – szczególnie ta szkolna - wolała zapomnieć. -Jak przyjrzymy się edukacji historycznej, to tak naprawdę uczymy się może kilku procent historii czy w kilku procentach poznajemy przeszłość. Oczywiście trudno to też zrobić w stu procentach, bo to jest ogrom czasu, mnóstwo ludzi, którzy tę historię tworzyli i jej doświadczali – podkreśliła "Babka od histy". 

Posłuchaj
57:32 2022_05_02 22_00_54_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii. Cz. 2

W historii, która obecna jest w szkołach zdecydowanie więcej mówi się na temat polityki czy wojskowości, czyli tych obszarów, w których kobiety nie miały w przeszłości zbyt dużych możliwości wykazania się. Wśród historyków panuje przekonanie, że są to obszary ważniejsze, z czym nie zgadza się gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. - Historia domu rodzinnego, historia społeczna, historia kobiet czy historia mniejszości jest tak samo ważna, a nawet czasami bliższa i byłaby bardziej zrozumiała – zaznaczyła Agnieszka Jankowiak-Maik.

Audycja: Strefa Rodzica (kliknij tu aby poznać cykl audycji)
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii, edukatorka i tutorka
Data emisji: 02.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przetrwać szkolny czas? Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:29
Nadmiar materiału do przyswojenia, brak przestrzeni na wyrażenie swojej opinii czy zwykłą dyskusję, a także ocenianie za błędy i przyrównywanie do jednego wzorca – to obraz szkoły, który pamiętamy z dzieciństwa, ale też rzeczywistość, z którą zmagają się nasze dzieci. Mikołaj Marcela wyjaśnia, dlaczego szkoła wkurza i podpowiada, jak w niej przetrwać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 10:56
W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
rozwiń zwiń