Polskie Radio Dzieciom

Problemy nauczycieli w czasie wojny w Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 11:43
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę do polskich szkół trafiło wiele dzieci będących ofiarami wojny, które zmuszone zostały do opuszczenia swojego rodzinnego kraju i części swoich rodzin. Emocje przyjezdnych były różne. Niektóre dzieci nie widziały wojny – uciekły w porę, inne – widziały lecące bomby i rannych ludzi, czuły ogromny lęk i strach. Los tej drugiej grupy, zależał w dużej mierze od psychologów i pedagogów, którzy przyjmowali uchodźców wojennych pod swoje skrzydła.
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę do polskich szkół trafiło wiele dzieci będących ofiarami wojny, które zmuszone zostały do opuszczenia swojego rodzinnego kraju i części swoich rodzin. Emocje przyjezdnych były różne.
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę do polskich szkół trafiło wiele dzieci będących ofiarami wojny, które zmuszone zostały do opuszczenia swojego rodzinnego kraju i części swoich rodzin. Emocje przyjezdnych były różne.Foto: mat. pras.

- Każda rozmowa z rodzicami, z dziećmi to było olbrzymie przeżycie, to też była olbrzymia nauka, że takie rzeczy dzieją się jednak – to nie jest tylko wymysł, że ci ludzie naprawdę zostały dotknięte przez prawdziwą wojnę – tłumaczy na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Dróżdż, psycholog. 

Posłuchaj
60:14 2022_05_31 20_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problemy, z jakimi zmagają się nauczyciele w czasie wojny w Ukrainie cz. 1

- Przede wszystkim wspieraliśmy siebie nawzajem. Ja miałam świadomość, że płakać mogę po, ale nie mogę płakać w trakcie kontaktu z tymi ludźmi. W momencie kiedy zamykały się drzwi za rodziną z Ukrainy, puszczały wszystkie hamulce i bardzo często były łzy i były takie reakcje, których okazać na zewnątrz nie mogłam – wspomina Danuta Kozakiewicz, pedagog. 

Posłuchaj
59:52 2022_05_31 22_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problemy, z jakimi zmagają się nauczyciele w czasie wojny w Ukrainie Cz. 2

Niepokój dotyczący przyszłości, strach o najbliższych, którzy pozostali w kraju, brak mieszkania, środków do życia, zaplecza materialnego, niepewność związana z przebywaniem za granicą, bariera językowa – to tylko niektóre wyrażenia opisujące, w jakim stanie były osoby przybywające do Polski. Nie można pominąć także kwestii edukacji.

Ukraińskie dzieci najwięcej problemów mają z nauką języka polskiego, zaś najłatwiej przychodzi im rozwiązywanie zadań z matematyki. Oprócz przyswajania wiedzy, szkoła to także koledzy i koleżanki. Jak uchodźcy wojenni zostali przyjęci przez rówieśników. Na co należy zwracać szczególną uwagę w edukacji w tak trudnej sytuacji? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Audycja: Strefa  Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Danuta Kozakiewicz – historyk, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie,
Joanna Drożdż – psycholog, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy
Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania
Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:05
Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:20
Uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uczą się języka polskiego zgodnie z podstawą programową. Dodatkowo dla obcokrajowców organizowane są zajęcia pozalekcyjne, podczas których wplatane są elementy nauczania języka polskiego jako języka obcego. Wśród zadań związanych z nauką języka polskiego jest wskazywanie analogii między tym językiem, a językiem ojczystym uczniów.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:48
Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
rozwiń zwiń