Polskie Radio Dzieciom

Nowy podcast Idy Nowakowskiej. Czym są bobomigi?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 09:23
Miganie z dzieckiem - bobimiganie to wprowadzanie do czynności wykonywanych przy dziecku i do codziennej zabawy prostych gestów. Gościem Idy Nowakowskiej jest Dana Mikulska i Asia Kołodziejska – mamy Bobomigów w Polsce. 
Ida Nowakowska autorką podcastu Strefa rodzica - przyszła mama dla Polskiego Radia Dzieciom.
Ida Nowakowska autorką podcastu "Strefa rodzica - przyszła mama" dla Polskiego Radia Dzieciom.Foto: PR

Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

- Bobomigi wykorzystują znaki polskiego języka migowego czyli języka społeczności głuchych mieszkających w Polsce i przy okazji, w ten sposób, rodzic trochę nauczy się tego języka, a dziecku da zaczyn do uczenia się go. Tak na serio to jest to pożyczanie tych znaków i pokazanie ich dziecku zanim będzie ono mogło wyartykułować swoje potrzeby – wyjaśniła Danuta Mikulska, gość Idy Nowakowskiej dodając, że przy bobomiganiu trzeba mówić.

- To nie jest tak, że my w ciszy pokazujemy dziecku sekretne znaki. Jest to taka trampolina do mowy, która mobilizuje do bycia twarzą w twarz, do słuchania siebie nawzajem i opowiadania o świecie. Jeżeli na przykład szykujemy kąpiel to opowiadamy maluchowi, że zaraz będzie kąpiel, że zrobimy mnóstwo piany i wyjmiemy kaczuszkę. Mówiąc o tym co nastąpi, potem w trakcie i na koniec co nastąpiło, używamy tego konkretnego znaku. Ten proces polega na tym, że dziecko uczy się tego znaku w tym konkretnym kontekście, potem po nas powtarza a następnie zaczyna samodzielnie używać tego znaku opisując świat, albo mówiąc o swoich potrzebach – powiedziała gość podcastu „Strefa rodzica – przyszła mama” dla Polskiego Radia Dzieciom.

Dla tej metody bardzo dobrze jest być konsekwentnym, wtedy to wychodzi. Jedne dzieci migają bardzo szybko a inne potrzebują nieco więcej czasu. Są też znaki, które mogą do dziecka nie pasować. Na przykład nie zmusimy niejadka do tego, żeby pokazał nam, że jest głodny – powiedziała Joanna Kołodziejska – gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.

Jak nauczyć dziecko bobomigania i które znaki mogą być przydatne w codzienności z maluchem o tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica – przyszła mama". 

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa, zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica", przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom. 

Każdy odcinek podcastu "Strefa rodzica - Przyszła mama" ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym postem jest możliwość zadawania pytań autorce. 

Na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 


W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadane przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 


Zobacz także