Polskie Radio Dzieciom

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:52
Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Topinambur ma dużo właściwości prozdrowotnych
Topinambur ma dużo właściwości prozdrowotnychFoto: jiangdi/Shutterstock.com

Jadalną część topinamburu stanowią rozgałęzione bulwy. Topinambur można jeść na surowo – w takiej formie będzie najzdrowszy, jak również piec i gotować. Jeśli zdecydujemy się potraktować topinambur tak, jak dotychczas przyrządzaliśmy ziemniaki, najlepiej jest warzywo zmiksować. Świetnie sprawdzą się także napary z nadziemnych części topinamburu. Co ciekawe, topinambur mogą spożywać już bardzo małe dzieci, natomiast powinny z niego zrezygnować osoby uczulone na fruktozę, czyli cukier z owoców. 

Posłuchaj
59:48 2022_06_02 21_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

 

Topinambur to roślina, której się nie nawozi, a więc również taka, która nie chłonie nic z gleby, również tych niepożądanych w diecie substancji, jak szkodliwe substancje radioaktywne, metale ciężkie czy azotany. To oznacza, że topinambur będzie czysty i zdrowy bez względu na warunki, w jakich wyrośnie. Dzieje się to za sprawą dużej ilości inuliny zawartej nie tylko w topinamburze, ale także w kilku innych roślinach. Inulina przechodzi przez jelito cienkie i trafia do jelita grubego praktycznie niezmieniona, a tam odżywiają się bakterie odpowiedzialne za nasze zdrowie. 

Zawarta w topinamburze inulina sprawia, że do trawienia cukru nie potrzebna jest insulina, co oznacza, że trzustka nie jest przeciążana w celu wytwarzania bardzo dużych ilości insuliny, a więc pracuje na odpowiednim poziomie. To, o czym mowa, nie tylko nie powoduje cukrzycy, ale wręcz jest w stanie ją wyleczyć. Pierwsze badania na ten temat sięgają już dziewiętnastego wieku. Więcej o nich opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom specjalistka od topinamburu, Katarzyna Ziemkiewicz.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Katarzyna Ziemkiewicz
Data emisji: 02.06.2022
Godzina emisji: 21:00 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowotne właściwości grzybów. Korzeniowiec sosnowy antidotum na nowotwór jelita grubego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:41
Boczniaki posiadają właściwości obniżające cholesterol, borowiki są źródłem przeciwutleniaczy, a pieczarki działają przeciwgruźliczo. W ramach interdyscyplinarnej współpracy w Puszczy Białowieskiej udało się odkryć właściwości zdrowotne grzyba, który dotychczas nie budził pozytywnych skojarzeń. Korzeniowiec sosnowy może być wykorzystywany w terapii nowotworu jelita grubego. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń