Polskie Radio Dzieciom

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 21:25
Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Muralove bajki pełne dobra" to książki w postaci audiobooków. Pomagają rozmawiać na trudne tematy, nawet jeśli nie dotyczą nas one bezpośrednio. – Te bajki pozwalają na to, by na chwilę zatrzymać się i pomyśleć nad tym, co czujemy, co nas czeka, z czym to się wiąże – wyjaśniła Malika Tomkiel, współautorka.  

Posłuchaj
59:20 2023_02_15 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 lutego godz. 21:00

Oprócz rozrywki, dzieci mają możliwość zapoznania się z trudnymi tematami. Każde z prezentowanych na muralach i w bajkach zwierząt obrazuje konkretną chorobę i inny problem, jak chociażby chemioterapia czy niepełnosprawność.  

Kluczem do oswojenia się z trudną sytuacją, poczucia się w niej lepiej i swobodniej jest rozmowa, do której wstępem mogą stać się bajki. Chorobę i pobyt w szpitalu można potraktować jako swego rodzaju etap, przez który należy przejść i z którym warto się oswoić. 

"Muralove bajki pełne dobra" są kontynuacją działań społecznych realizowanych w ramach akcji #DWBY, czyli #dontworrybeyourself. Wśród autorów znaleźli się Malika Tomkiel, Marika Krajniewska – Świnka Małgosia i banda piratów, Agnieszka Suchowierska – "Pszczółka Zuza Mróżyoczka", Maciej Lasota – "Hipopotam Krzysiek: Kropla fantazji" 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Malika Tomkiel - koordynatorka projektu "Muralove bajki pełne dobra", autorka

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 21:00

Czytaj także:
Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia
Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom
"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


 

 

Zobacz także
Czytaj także

"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 13:44
"Wierszyki na dobranoc" autorstwa Kasi Huzar-Czub są pierwszą książką w serii wierszyków bliskościowych, którą autorka dedykowała swoim rodzicom. Wiodącym celem było oswajanie trudnych sytuacji, które wiążą się z wieczorną porą i pomoc najmłodszym w zasypianiu. Książka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i towarzyszącym im dorosłym.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń