Polskie Radio Dzieciom

Historia pewnej jaskini i sprytnego władcy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 12:00
Władysław Łokietek nie miał w życiu łatwo. Jednak mimo niskiego wzrostu był jednym z najsilniejszych polskich władców.
Audio
  • 07.05.2016 Historia pewnej jaskini i sprytnego władcy (Dawno, dawno temu/Polskie Radio Dzieciom)
Władysław Łokietek na skałach w Ojcowie, obraz Wojciecha Gersona
Władysław Łokietek na skałach w Ojcowie, obraz Wojciecha GersonaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Władysław Łokietek urodził się w czasie, kiedy Polska była podzielona na wiele kawałków, którymi rządzili różni władcy. Młody książę był jednak mądrym, a przede wszystkim sprytnym władcą. W pierwszym okresie panowania został zmuszony do opuszczenia Polski przez króla Czech i władcę Krakowa - Wacława II. Według legendy schronienie znalazł wówczas w jednej z grot, blisko granicy ze Śląskiem, skąd miała przyjść pomoc dla księcia.

Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać nawet 6 tygodni. Kiedy pewnego dnia koło jaskini przechodzili rycerze, którzy na polecenie Wacława szukali polskiego księcia, uciekiniera ocaliła pajęczyna, znajdująca się u wejścia do groty. Jeźdźcy sądzili, że jeśli pajęczyna nie została zerwana to nikogo tam nie ma. Łokietek utrzymywał zaś łączność z Krakowem za pomocą gołębi pocztowych, a po śmierci konkurenta wrócił do Krakowa.

Na pamiątkę pobytu przyszłego króla w grocie ojcowskiej nazwano ją Grotą Łokietka.

Wieloletnie panowanie nowo koronowanego władcy przyniosło zjednoczenie Wielkopolski i Małopolski i odnowienie Królestwa Polskiego. Król Władysław stworzył fundament, dla panowania swojego syna, Kazimierza zwanego Wielkim, który zastał Polskę drewnianą… a reszty dowiecie się za tydzień!

 

O audycji: "Dawno, dawno temu ..." to program, dzięki któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń... Stąd też pomysł na tytuł audycji.​ Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Prowadzi: Marta Powałowska.

 

Zapraszamy na audycję "Dawno, dawno temu ..." w soboty, w godzinach 14:00 - 15:00, a szczególnie w sobotę, 7 maja.

 

Zobacz także