X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Historia pewnej jaskini i sprytnego władcy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 12:00
Władysław Łokietek nie miał w życiu łatwo. Jednak mimo niskiego wzrostu był jednym z najsilniejszych polskich władców.
Audio
  • 07.05.2016 Historia pewnej jaskini i sprytnego władcy (Dawno, dawno temu/Polskie Radio Dzieciom)
Władysław Łokietek na skałach w Ojcowie, obraz Wojciecha Gersona
Władysław Łokietek na skałach w Ojcowie, obraz Wojciecha GersonaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Władysław Łokietek urodził się w czasie, kiedy Polska była podzielona na wiele kawałków, którymi rządzili różni władcy. Młody książę był jednak mądrym, a przede wszystkim sprytnym władcą. W pierwszym okresie panowania został zmuszony do opuszczenia Polski przez króla Czech i władcę Krakowa - Wacława II. Według legendy schronienie znalazł wówczas w jednej z grot, blisko granicy ze Śląskiem, skąd miała przyjść pomoc dla księcia.

Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać nawet 6 tygodni. Kiedy pewnego dnia koło jaskini przechodzili rycerze, którzy na polecenie Wacława szukali polskiego księcia, uciekiniera ocaliła pajęczyna, znajdująca się u wejścia do groty. Jeźdźcy sądzili, że jeśli pajęczyna nie została zerwana to nikogo tam nie ma. Łokietek utrzymywał zaś łączność z Krakowem za pomocą gołębi pocztowych, a po śmierci konkurenta wrócił do Krakowa.

Na pamiątkę pobytu przyszłego króla w grocie ojcowskiej nazwano ją Grotą Łokietka.

Wieloletnie panowanie nowo koronowanego władcy przyniosło zjednoczenie Wielkopolski i Małopolski i odnowienie Królestwa Polskiego. Król Władysław stworzył fundament, dla panowania swojego syna, Kazimierza zwanego Wielkim, który zastał Polskę drewnianą… a reszty dowiecie się za tydzień!

 

O audycji: "Dawno, dawno temu ..." to program, dzięki któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń... Stąd też pomysł na tytuł audycji.​ Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Prowadzi: Marta Powałowska.

 

Zapraszamy na audycję "Dawno, dawno temu ..." w soboty, w godzinach 14:00 - 15:00, a szczególnie w sobotę, 7 maja.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także