Polskie Radio Dzieciom

Powstanie styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 06:02
Choć uwiecznione na kartach powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego i w wielu innych książkach historycznych to wciąż mało znane. Dziś powiemy, jakie znaczenie dla Polski miał Powstanie styczniowe.
Audio
Powstanie styczniowe przez 120 lat było synonimem klęsk narodowych, mówi się że w czasie PRL opowiadano o powstaniu styczniowym jako o metaforze powstania warszawskiego. (na zdjęciu obraz 1863 - Polonia Jana Matejki)
Powstanie styczniowe przez 120 lat było synonimem klęsk narodowych, mówi się że w czasie PRL opowiadano o powstaniu styczniowym jako o metaforze powstania warszawskiego. (na zdjęciu obraz "1863 - Polonia" Jana Matejki) Foto: Wikipedia/domena publiczna

Powstanie styczniowe było największym polskim zrywem niepodległościowym i objęło swym zasięgiem całe ówczesne terytorium Królestwa Polskiego oraz tzw. ziemie zabrane - częściowo Litwę i Ruś. Zdaniem historyków było też najdłużej trwającym powstaniem w polskich dziejach. W kolejną rocznicę powstania styczniowego dowiemy się, jakie były jego najważniejsze momenty i do czego doprowadziło nasz kraj.


dr. Sebastian Adamkiewicz - gość audycji Dawno, dawno temu dr. Sebastian Adamkiewicz - gość audycji Dawno, dawno temu

Na audycję "Dawno, dawno temu" zaprasza Marta Powałowska.

Zobacz także