Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” lód?

Wprawdzie woda – lecz nie woda. Przypnij łyżwy, rękę podaj! Po tej wodzie – lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać, co dzień.
Jak działa lód?
Foto: archiwum prywatne
O Audycji

Ponieważ za oknem zimowa aura w pełni, pozostajemy wciąż w temacie lodu. Tym razem poznamy go od naukowej strony. Lód jest twardy jak kamień, przezroczysty jak szkło i bardzo, bardzo śliski. Gdy złapie tęgi mróz, zamraża kałuże, jeziora a nawet morza i oceany. Gdzie jeszcze można go spotkać? Obecnie: na boiskach lub innych wyznaczonych do tego miejscach, przygotowuje się ślizgawki, na których można do woli szaleć na łyżwach. Choć lodowiska dostarczają wspaniałej zabawy, tam gdzie są one „nieplanowane” bywają sporym utrapieniem, choćby dla kierowców, osób starszych czy nieostrożnych przechodniów. Dlatego też, oblodzone chodniki, czy ulice posypuje się solą, aby zapewnić ich użytkownikom, większą przyczepność. Przy okazji, z pewnością wielu ciekawskich słuchaczy, zainteresuje eksperyment, jak za sprawą mieszanki soli i lodu, można zrobić prawdziwe, pyszne lody – bez użycia zamrażalnika. A dzięki niezwykłym właściwościom włosów Myszki Feli, przywołującym wspomnienia, poznacie zwyczaje zamieszkującej lodową krainę - foki Nerpy, która swój dom buduje na lodzie. Jest on jej niezbędny do życia.

Co to takiego lądolód, albo góra lodowa? W co powinniśmy się ubrać i co zabrać, idąc na lodowisko, oraz w jakich butach, najłatwiej fiknąć na lodzie „orła”? Posłuchajcie koniecznie tej lodowatej audycji „Jak to działa”. W razie czego, przygotujcie sobie parę wełnianych skarpet i kubek gorącej czekolady na rozgrzewkę!


Uwaga! Do ekpserymentu potrzebne będzie: pól szklanki mleka, 3 łyżki cukru pudru, aromat waniliowy, mały i większy woreczek do zamrażania, sól i kostki lodu.


Audycja "Jak to działa" to spotkanie z Myszą Felą, Ewą oraz dziećmi. Fela to wakacyjna przyjaciółka Ewy, która całe swoje życie podróżowała. Od jakiegoś czasu Fela mieszka w Polskim Radiu Dzieciom. Ponieważ miała bardzo dużo przygód, bardzo dużo widziała i bardzo dużo wie, jest idealnym pomocnikiem w odkrywaniu świata. Bo otaczający nas świat jest niezwykle ciekawy. A najwspanialszymi jego badaczami są dzieci, które są bardzo ciekawe: jak i co działa? Dlaczego góry są wysokie? Skąd się biorą kolory? Po co nam włosy na głowie? Jak działa sen? Szukajcie razem z nami odpowiedzi na te i na wiele innych interesujących pytań. Zaprasza Ewa Gorzelak.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą niedzielę w godzinach 12:00 - 13:00, a szczególnie w niedzielę, 31 stycznia.

 

Playlista