X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” telefon?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 08:00
Dlaczego o telefonie komórkowym mówimy, że to komórka? Czy dlatego, że jak mały schowek przechowuje wiele informacji, czy może dlatego że cały świat podzielony jest na komórki przekazujące sobie połączenia?
Audio
Jak działa telefon?
Foto: pixabay.com

Każde dziecko marzy o własnym telefonie – stał on się małym kieszonkowym komputerkiem służącym do dzwonienia, grania, robienia zdjęć, kręcenia filmów, zapisywania notatek, buszowania po internecie oraz słuchania radia.

Ale nie zawsze tak było – kiedyś telefony były duże, podłączone kablami do gniazdka telefonicznego i prądu, miały osobne słuchawki i tarcze do wykręcania numeru, a połączenia przekierowywane były przez osoby pracujące w centrali telefonicznej. Takiego telefonu nie schowałoby się do kieszeni i nie zabrałoby się ze sobą.

Jak działa więc obecnie telefon? Jak jest zbudowany i co sprawia, że głos osoby dzwoniącej może być słyszany na drugim końcu świata?

Zagadkę działania telefonu pomoże nam rozwiązać Pan Andrzej Bilecki z warszawskiego Muzeum Techniki. Wykonamy również w studiu sznurkowy chiński telefon. Potrzebne będzie sznurek, dwie puszki i papier do pieczenia. Zapraszamy na rozdzwonioną audycję!

 

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 23 lipca.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także