Polskie Radio Dzieciom

Parzystokopytna drużyna św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 10:00
Renifer to wyjątkowe zwierzę, o którym przypominamy sobie w okresie świątecznym. Choć nie żyje w naszym klimacie, to dzięki historii o św. Mikołaju, wiemy o nim całkiem sporo i lubimy go nie tylko za to, że ratuje nasze święta.
Audio
  • 27.12.2015 Parzystokopytna drużyna św. Mikołaja (Zwierzyniec/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Renifer to członek jednej z najbardziej „elitarnych jednostek jeleniowatych na świecie”. Jego misją jest dostarczenie św. Mikołaja wraz z prezentami do wszystkich grzecznych dzieci na świecie. Legenda o reniferach została spopularyzowana dzięki wierszowi Clementa C. Moore, który nadał im nawet znane do dziś imiona.

„- Dalejże, Paziu, Meteorze, Błyskawico, Tancerzu!
- Dalejże, Piorunie, Kupidynie, Wichrze, Rycerzu! (…)
Jak zwiędłe liście, które wicher gna,
tak renifery ślizgają się po rynnach.” – Pisał Clement C. Moore w wierszu: „W wigilijną noc”. Następnie, ponad 100 lat później do zaprzęgu „dołączył” jeszcze Rudolf czerwononosy, i tak powstała historia, którą w 1939 roku spisał Robert L. May.

Renifery rzeczywiście lubią podróżować, bo na wolności przemierzają duże odległości, jednak oprócz bycia raz w roku, członkiem „Powietrz­nej Eskadry Świętego Mikołaja”, na co dzień spełniają bardziej trywialne funkcje. W wielu gospodarstwach, znajdujących się przy biegunie północnym czy euroazjatyckiej tundrze, są zwierzętami hodowlanym, podobnie jak nasze krowy czy konie. Wykorzystuje się je więc, nie tylko jako zwierzęta pociągowe, ale również dające mleko i mięso.

Kiedy więc następnym razem usłyszycie dzwoneczki, przyczepione do szyi reniferów i stukot ich kopyt, możecie już zawołać je po imieniu!

 

W programie „Zwierzyniec” dowiecie się wszystkiego o zwierzętach. Nawet tych z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjrzymy się z bliska ich środowisku, obyczajom i upodobaniom. Usłyszycie, co lubią a czego nie. Co oznaczają ich zachowania, albo jak spędzają czas? Prowadzi: Pascal Kaczorowski.

Zapraszamy na „Zwierzyniec” w niedziele, w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 27 grudnia.

Zobacz także