Polskie Radio Dzieciom

Piękne kaczątka

Choć brzydkie kaczątko wyrosło kiedyś na dostojnego łabędzie, to paradoksalnie, kaczką jednak zostało.
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Łabędzie kojarzą się nam z wytwornością, elegancją, wiernością i bajką o Brzydkim kaczątku oraz balecie Piotra Czajkowskiego, „Jezioro Łabędzie”. Szare kaczątko, chciało zostać pięknym łabędziem, zaś Odetta, księżniczka zaklęta w tego majestatycznego ptaka, pragnęła wrócić do swojej ludzkiej postaci. Zaś wierność i konsekwencja w przypadku doboru „drugiej połówki”, to coś, czego niejeden z nas, może im pozazdrościć, ponieważ te niezwykłe ptaki, łączą się w pary na całe życie. Może właśnie dlatego, są one symbolem wierności. Podczas walentynkowego „Zwierzyńca”, porozmawiamy o miłości w świecie zwierząt i przyjrzymy się dokładniej łabędziom.

Z wyglądu to bardzo dostojne i wytworne ptaki, których czar szybko pryska, kiedy wychodzą na ląd. Wówczas, w pełni uwidacznia się ich przynależność do „niezdarnej” rodziny kaczkowatych. A w rodzinie, jak to w rodzinie… spotkamy osobników różnego gatunku. W przypadku łabędzi, jedne są krzykliwe, inne nieme, są nawet trąbiące, czarnodziobe, czarnoszyje, lub po prostu: czarne. W Polsce, najpopularniejsze są łabędzie nieme, będące równocześnie największymi przedstawicielami ptaków w naszym kraju. Wbrew swojej nazwie, łabędzie te wydają różne charakterystyczne dźwięki: od parskającego czy burczącego"hioor", po różnego rodzaju chrząknięcia, zachrypnięte gwizdy, parsknięcia, a także znane dobrze „intruzom”, próbującym wejść na ich terytorium: groźne syczenie.

Wszystkim zatroskanym losem zziębniętych łabędzi, warto przypomnieć, że tylko niektóre z nich mają zwyczaj wędrowania. Większość, pogodziła się z warunkami, jakie panują w Polsce, i dzielnie czekają, aż zrobi się cieplej.

W programie „Zwierzyniec” dowiecie się wszystkiego o zwierzętach. Nawet tych z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjrzymy się z bliska ich środowisku, obyczajom i upodobaniom. Usłyszycie, co lubią a czego nie. Co oznaczają ich zachowania, albo jak spędzają czas? Prowadzi: Pascal Kaczorowski.

Zapraszamy na „Zwierzyniec” w niedziele, w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 14 lutego.

Playlista