Polskie Radio Dzieciom

Tańcobajki - bajki opowiedziane tańcem, tańce tworzące bajki.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 15:00
Ta innowacyjna forma scenicznej zabawy, łączy dziedziny sztuki takie jak teatr, taniec i muzykę, w jedno. Muzyka szybko wpadająca w ucho, bajeczna kolorowa scenografia i prowadzący wodzirej zmieniający ręcznie robione kapelusze, zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy w teatr.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy Darii Druzgały z Dawidem Modrzejewskim o projekcie "Tańcobajki. Czerwony Kapturek" oraz muzyki z tej płyty. (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom).
Tańcobajki. Czerwony Kapturek
Tańcobajki. Czerwony KapturekFoto: Andrzej Maj

- Żeby połączyć taniec z bajką trzeba użyć dziecięcej wyobraźni – powiedział Dawid Modrzejewski – pomysłodawca projektu  ”Tańcobajki – bajki opowiedziane tańcem, tańce tworzące bajki”. - Słuchając tych piosenek, przenosimy się do lasu i stajemy się jego częścią. Wyciągamy ręce do góry, jesteśmy jak drzewa i ich gałęzie, możemy być jak szum lasu, i skaczące zające – dodał gość Polskiego Radia Dzieciom. - Wchodzimy w tę fabułę. Pomocna przy tym jest muzyka, która opowiada historię np. o Czerwonym Kapturku i złym Wilku. To wciąga słuchaczy – powiedział gość ”Muzycznych podróży”.

- Ta fabuła jest prosta i dobrze nam znana. Zamysłem naszym było to, żeby słuchacze stali się na chwilę tym złym Wilkiem lub Czerwonym Kapturkiem, i żeby odtwarzali opowiadane słowem i muzyką piosenki i wcielali się w te role, a także żeby przeżywali te historie i emocje – wyjaśnił Dawid Modrzejewski – autor projektu „Tańcobajki. Czerwony Kapturek”.

Dalsza część rozmowy w załączonej audycji.

Tańcobajki. Czerwony Kapturek. Tańcobajki. Czerwony Kapturek.

Możliwość wcielenia się w role bajkowych bohaterów jest szczególnie ważna dla wzmacniania poczucia własnej wartości każdego dziecka, jak również świetnie pomaga w integracji grupy, a przy tym dostarcza niezapomnianych emocji. 

Na płycie znajdują się utwory skomponowane przez Urszulę Kasprzak - Wąsowską i Michała Iwanka, teksty napisał Marcin Wąsowski.  Teledyski Tańca Wilka i Tańca Kapturka można zobaczyć tu i tu

Pomysłodawcą i głównym prowadzącym jest Dawid Modrzejewski. Pedagog, animator kultury, artysta, wodzirej.  - "Od ponad 10 lat pracuję z dziećmi. Prywatnie jestem ojcem dwójki dzieci. Bardzo mocno wierzę, że teatr może być aktywizujący, a taniec może służyć większym przeżyciom. Chcę, żeby dzieci współtworzyły, a nie tylko obserwowały. Widzę, że to czego mogą samodzielnie doświadczyć najmocniej wpływa na ich życie."

Poza "Czerwonym Kapturkiem" powstał jeszcze "Kot w butach... i kapeluszach" (na płycie CD śpiewa Łukasz Jemioła i czyta Wojciech Malajkat), a na jesień 2018 r. planowana jest premiera Tańcobajki "Smoki, damy i rycerze". 
Więcej informacji.  

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu "Tańcobajki. Czerwony Kapturek".

jo

Zobacz także