X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 10:00
Bajki Oscara Wilde’a nie są tak znane, jak inne dzieła irlandzkiego pisarza,  jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Są to wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości, chciwości – czyli  innymi słowy o świecie, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał.
Audio
  • Posłuchaj relacji z premiery "Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach". W Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie była Martyna Chuderska, Tosia i Hania (Kulturoteka/PRD)_9.06.19.
Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach
”Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach”Foto: mat. prom.

Wilde wyraźnie koresponduje z Ch. H. Andersenem, przetwarzając niektóre kanoniczne motywy jego utworów. Oddaje wręcz hołd baśni o dziewczynce z zapałkami, tym samym tworząc podstawowy temat swych historii - staje w obronie biednych i słabszych. Jednak w przeciwieństwie do duńskiego pisarza wypełnia swoje opowieści satyrą i paradoksem, styl jego można dziś określić realizmem magicznym.
Wyraźnie pobrzmiewają w nim, charakterystyczne dla autora krasomówcy, elegancja i finezja.

Adaptacja Daniela Adamczyka to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury.

W spektaklu wykorzystującym kilka form wypowiedzi (teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni), podążymy w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznamy historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecimy w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet.

Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych do nas z tajemniczego miejsca, o którym wiemy jedno - jest ono dzikie. 

TWÓRCY:
Reżyseria i adaptacja: Daniel Adamczyk
Scenografia i kostiumy: Iwona Bandzarewicz
Koncepcja scenograficzna wnętrza młyna: Daniel Adamczyk
Scenografia za widownią: Mariusz Mazur
Muzyka: Szczepan Pospieszalski
Wizualizacje: Tomasz Gawroński
Współpraca choreograficzna: Beata Mysiak

OBSADA:
Piotr Bublewicz, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec, Kinga Matusiak, Adam Organista, Mirella Rogoza – Biel, Natalia Sacharczuk, Bartosz Siwek, Katarzyna Staniewska, Łukasz Staniewski.

REALIZATORZY:
Koordynator: Anita Struk
Inspicjent: Arkadiusz Sławek
Realizacja świateł: Andrzej Brzyski i Michał Kupczyński
Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski  i Kamil Błaszczak
Foto: Maciej Rukasz
Grafika: Kamil Filipowski

Produkcja: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie – Krzysztof Rzączyński – Dyrektor Naczelny i Artystyczny

Premiera: 8 czerwca o godz. 17.00.

Polskie Radio Dzieciom jest partnerem medialnym tego wydarzenia.


Zobacz także