Polskie Radio Dzieciom

Jak uciec z pułapki samorozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 16:45
Rozwój osobisty jest czymś bardzo indywidualnym, ma nam pomóc rozwijać dobre strony i kompetencje na różnych polach. Nie może jednak negatywnie wpływać na inne, ważne dla nas sfery życia. Samorozwój powinien iść w parze z odpoczynkiem i spędzaniem czasu z tymi, którzy są dla nas ważni. Jak znaleźć złoty środek i nie wpaść w swoją własną pułapkę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ravipat

Dbając o rozwój osobisty, zmieniamy siebie. Ma to swoje zalety ale i wady, ciemne strony o których warto pamiętać.

- Żyjemy w erze przyspieszenia i panuje powszechna opinia, że człowiek jest tak dobry jak liczba ukończonych certyfikatów, a zatrzymywanie się w miejscu jest uznawane za stratę czasu – powiedział Piotr Goc, psycholog, psychoterapeuta, gość "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.  - Mam wrażenie, że trochę zabrnęliśmy dziś w ślepy róg samorozwoju i dobrze się dzieje, że dzisiaj podejmujemy próby dyskutowania o tym czym jest samorozwój, i w którym momencie należy powiedzieć sobie stop, zwalniam, wystarczy – dodał gość Mikołaja Foksa.

Posłuchaj
88:07 21.08. Stref rodzica - samorozwój.mp3 Jak nie wpaść w pułapkę samorozwoju? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_21.08.2020. 

- Ten krok za daleko też się bardzo mocno łączy z naszym wnętrzem i cechami osobowości, z pewnymi predyspozycjami. Ten krok za daleko to jest właśnie wtedy, gdy tracimy kontakt z rzeczywistością, kiedy nasze przekonania o własnej skuteczności, doskonałości, wyjątkowości przybierają chorobliwy obraz. To jest być może ten moment, kiedy należy reagować – zauważył psycholog.

- Dziś psychologowie i trenerzy osobiści pokazują co jest alternatywą do samorozwoju. Istotne jest, abyśmy znaleźli tu złoty środek i czuli się dobrze na każdym polu naszego życia: zawodowym, prywatnym, rodzinnym i przyjacielskim – podsumował Piotr Goc.

Pretekstem do rozmów na ten temat była książka duńskiego pisarza Brinkmanna Svenda "Poczuj grunt pod nogami. Jak uciec z pułapki samorozwoju".

Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Rozmawiała: 
Mikołaj Foks
Gość: 
Piotr Goc
Data emisji:
 21.08.2020
Godzina emisji: 22:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica
Zobacz także
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w walce z problemami emocjonalnymi dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 18:00
Ciało i umysł są ze sobą zintegrowane. Terapia tańcem i ruchem czyli tzw. ekspresja ruchowa, pozwala dotrzeć do tego, co dzieje się w umyśle. W jakich przypadkach taka terapia może pomóc i jak wyglądają zajęcia – o tym usłyszeć można w rozmowie z ekspertami, gośćmi "Strefy rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. Jak odnajdują się w trudnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:00
Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień. Autorka, psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!) w różnych sytuacjach życiowych.
rozwiń zwiń