X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:20
W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów… Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz wydawnictwo Tatarak zapraszają do aktywnej zabawy z cyfrowymi archiwami poprzez interaktywną książkę.
Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów. Okładka książki
"Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów". Okładka książkiFoto: mat. pras.

W ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej – Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka "dziecięcej" kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne. Premiera książki miała miejsce 25 stycznia.

Posłuchaj
57:49 Dzieci_AAC 2021_01_24-16-59-48.mp3 Rozmowa z autorką książki Martą Milewską i ilustratorką Agatą Królak. (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_24.01.2021. 

 

Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów 

W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów. Niestety, Posterunkowy Ziółko nie poradzi sobie sam z zagadkowymi kradzieżami. Dlatego na pomoc przybywa agentka Lola – najskuteczniejsza detektywka w okolicy. Lola, w przeciwieństwie do mieszkańców Miasteczka, nie jest sympatyczna ani miła, ale za to ma nosa do trudnych spraw. Czy uda się jej znaleźć winnego całego zamieszania? 

Książka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań pomagając głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną zagadkę, stając się w ten sposób współautorami książki. W atrakcyjny, angażujący i nie nachalny sposób przybliża młodym czytelnikom zagrożenia związane z zaniedbywaniem środowiska oraz sposoby na proekologiczne działania. 

Tytułowe znikające obrazy to 6 dzieł dostępnych w zasobach platformy europeana.eu. Wszystkie ilustracje Agaty Królak stworzone zostały z materiałów archiwalnych i wykorzystują elementy konkretnych dzieł sztuki. 

Do publikacji dołączony został audiobook czytany przez Annę Cieślak. 

Gra Zostań detektywem

Oczekując na premierę książki dzięki grze on-line dzieci mogą wcielić się w detektywa. Rozwiązując 9 zadań i zagadek pomogą agentce Loli rozwikłać tajemnicę znikających obrazów. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–12 lat. 

Europeana

Europeana to przeszło 50 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki oraz filmów. To platforma cyfrowa, która umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów z całej Europy. To nie tylko portal, to również fundacja i sieć powiązanych i współpracujących organizacji, które chcą budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwiać do niego dostęp.

Celem projektu TuEuropeana i wydanej w jego ramach publikacji jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Patronem medialnym książki jest Polskie Radio Dzieciom.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także