Polskie Radio Dzieciom

8. Festiwal Literatury dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 23:36
Palce lizać! - to hasło programowe tegorocznej 8 już edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. "Palce lizać" to mieć chrapkę, apetyt na coś, w naszym przypadku oczywiście na książki, ale nie zamierzamy ograniczać się tylko do smaku i tak jak zawsze będziemy doświadczać literatury wszystkimi możliwymi zmysłami.
8. Festiwal Literatury dla Dzieci
8. Festiwal Literatury dla Dzieci Foto: mat. pras.

Program Festiwalu niczym suto zastawiony stół obfituje w spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy, nie zabraknie również szczególnie lubianych "Czytanek po zachodzie słońca". Będą z Wami wasi ulubieni autorzy i autorki, będą ilustratorzy i ilustratorki oraz goście zagraniczni, a wśród nich najlepsi twórcy książki dziecięcej.

Nie zapomnimy o patronach roku i z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema zaplanowaliśmy specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji. Nasz Festiwal z nazwy dedykujemy dzieciom, ale to także propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa, bibliotekarzy i pedagogów, których już po raz kolejny zaprosimy na konferencję pt. "O gustach się dyskutuje".

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie wystawa "Wyobraź sobie. Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej.", którą będzie można zobaczyć w Nadbałtyckim Centrum Kultury od 2 do 17 października.

Palce lizać to również czekać i czegoś wyglądać, co z resztą robiliśmy siedząc w naszych domach przez ostatni rok. Teraz wreszcie możemy się spotkać, wspólnie poprzyglądać najciekawszym tytułom i o czytaniu porozmawiać – wszak lektura wyostrza nasz apetyt na rzeczywistość, tę bliską i tę daleką.

Gdańska edycja jest jedną z dwóch jakie zaplanowaliśmy w tym roku, południe Polski zaprosimy w grudniu do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki roku.

Zapraszamy na Festiwal Literatury dla Dzieci, zapraszamy na Festiwal, że palce lizać!

Program:

Czy dźwięki mogą być błękitne? Czy utwory Mozarta smakują jak truskawki? Razem z Olą Cieślak – graficzką i ilustratorką spróbujemy sprawdzić, na czym polega synestezja. Będziemy tłumaczyć dźwięki i zapachy na formy i kolory, a barwy i kształty na odgłosy paszczą i gesty. Na koniec, po długiej rozgrzewce stworzymy pocztówki czyli mini formy literacko-obrazkowe. Skąd je wyślemy? Dowiemy się tego sami w trakcie warsztatów.

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Nie wszystko co się świeci, to złoto – antologię wierszy o rzeczach cennych i bezcennych czyta Anna Kociarz. Muzeum Bursztynu, Wielkie Młyny 16, wiek 3+ 

Po zachodzie słońca jest czas na spotkanie z poezją – o tym wiemy nie od dziś. Zapraszamy na wieczorna dawkę liryki dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Anny Kociarz. Posłuchamy również niezwykłych opowieści o samym Muzeum.

7 października, czwartek

9:30-10:30 W krainie lodu – spotkanie z Markiem Kamińskim i jego książką Jak zdobyć bieguny Ziemi...w rok, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 7+

Tą historią żyła w 1995 roku cała Polska! Dwuczęściowa wyprawa, podczas której w przeciągu siedmiu miesięcy Marek Kamiński zdobył oba bieguny Ziemi, weszła do Księgi Rekordów Guinnessa i do dziś inspiruje kolejne pokolenia podróżników. Z najmłodszymi potencjalnymi polarnikami spotkamy się w środowy festiwalowy poranek i przekonamy się, jak do takiej wyprawy trzeba się przygotować.

10:00-14:30 O gustach się dyskutuje! – konferencja dla Nauczycieli i Bibliotekarzy.
Anti Saar – estoński pisarz: Niedokończona historia – wykład tłumaczony na język polski
Adam Pękalski – ilustrator i grafik: Być jak Butenko, czyli wyznania człowieka od obrazków
Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku 2018: W szkole bohaterek i bohaterów, czyli jak sprawić, aby dziecko uwierzyło w  swoje moce
Anna Czernow – prezeska Polskiej Sekcji  IBBY: Literatura i sprawczość. Decyzje czytelnicze młodych?
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Aleja Generała Józefa Hallera 14
Rejestracja online: http://bityl.pl/1TMPK 
Rejestracja miejsc stacjonarnych: z.lipinska@pbw.gda.pl 

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także