Polskie Radio Dzieciom

Rok Lema w CDT. Fundacja PFR zaprasza pasjonatów twórczości Stanisława Lema i fanów nowoczesnej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 15:11
W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z  najpoczytniejszych polskich pisarzy sciencefiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Chcąc podkreślić doniosłość dorobku pisarza, Sejm RP ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju oraz zespół edukacyjny Centralnego Domu Technologii włączają się w oficjalne obchody i zapraszają do udziału w szeregu wydarzeń skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wszystkie działania będą łączyły edukację technologiczną z promocją twórczości Stanisława Lema. Relacja z wydarzenia już w najbliższą środę w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Popołudnik" po godzinie 15.00.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Friedrich, Brigitte / SZ-Photo / Forum

Stanisław Lem był wizjonerem i prorokiem nowoczesności. Jego dorobek literacki stanowi imponujący zbiór wskazujący na jego geniusz i odwagę w projektowaniu scenariuszy przyszłości. Rok Lema to doskonały moment, aby przypomnieć różne aspekty twórczości pisarza i pokazać jak wiele inspiracji można z niej czerpać. 

Możliwość połączenia literatury z naukami biologicznymi i technicznymi, bardzo dobrze wpisuje się w misję i działalność Centralnego Domu Technologii, stworzonego, by promować nowoczesną interdyscyplinarną edukację wszystkich pokoleń. – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. - Do udziału w projekcie Rok Lema w CDT zapraszamy każdego, kto ceni twórczość Stanisława Lema, ale także te osoby, które interesują się technologiami i chcą inspirować swoje otoczenie nowymi pomysłami. 

W ramach projektu "Rok Lema w CDT" zaplanowanych jest szereg ogólnopolskich wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, literackich i eksperckich. Na początek Fundacja PFR i zespół CDT zorganizowali spotkaniu online w ramach cyklu CDTalks, czyli debaty o edukacji. Naukowcy i przedstawiciele biznesu rozmawiali na temat Etycznych dylematów rozwoju technologii. Zapis debaty dostępny jest na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii .

Dzieci i młodzież zapraszamy na specjalne warsztaty dla klas, podczas których uczniowie nie tylko uczą się programować czy używać aplikacji do projektowania wizualnego, ale także, inspirując się twórczością Stanisława Lema, dowiadują się jak myśleć krytycznie, działać zespołowo i tworzyć własne historie. Zapisu na zajęcia dokonuje nauczyciel, dzięki czemu uczniowie biorą udział w warsztatach CDT podczas swoich regularnych lekcji szkolnych. Formularz znajduje się na stronie: warsztaty dla klas

Dla dzieci, młodzieży i studentów zaplanowano także ogólnopolskie konkursy literackie i plastyczne, których motywem przewodnim będą cytaty z wybranych dzieł wybitnego pisarza. Natomiast nauczyciele zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy scenariusz zajęć inspirowany jego twórczością. Dorośli odbiorcy na pewno zainteresują się propozycjami warsztatów technologicznych i wydarzeniami online prowadzonymi z udziałem liderów edukacji, twórców rozwiązań technologicznych i uznanych badaczy twórczości Stanisława Lema. 

Więcej informacji na temat projektu Rok Lema w CDT znajduje się na stronie, która będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne propozycje i działania: www.fundacjapfr.pl/rok_lema. Na pewno warto śledzić kanały komunikacji Centralnego Domu Technologii na mediach społecznościowych, ponieważ tam znajdą się informacje i zaproszenia do udziału w warsztatach, debatach i konkursach.  

Partnerem Projektu Rok Lema w CDT jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Patronat medialny nad projektem objęło m.in. Polskie Radio Dzieciom. 

[informacja prasowa]

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także