!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak pomagać dzieciom w kryzysach rozwojowych? 

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 12:01
Dzieciństwo to jeden z najtrudniejszych etapów rozwoju człowieka. W pierwszych dziesięciu latach życia nasze dziecko doświadczy 67 różnych lęków rozwojowych, z czego 19 spadnie na dwulatka. Zanim zostanie nastolatkiem, przejdzie aż 11 kryzysów związanych z rozwojem, większość – do szóstego roku życia.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/M-Production

Przestrzeń emocjonalna jest ważna zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, a świat emocji warto poznać w szerszej perspektywie, a więc rozumieć je i potrafić zdefiniować. Sposoby wyrażania emocji mogą wynikać z biologii, ale też być uwarunkowane społecznie. Istnieją sposoby korzystnego okazywania emocji, a wiedza i umiejętności z tym związane ściśle łączą się z inteligencją emocjonalną, którą warto rozwijać niezależnie od wieku, szczególnie będąc rodzicem. 

Rodzic inteligentny emocjonalnie, czyli jaki?

Marzena Martyniak jest autorką poradników dla rodziców z cyklu Doktor Emocja. O swoich książkach mówi, że nie są dla każdego. Są dla rodziców świadomych tego, że chcą wesprzeć swoje dziecko w rozwoju. – Te poradniki powstały po to, żeby pokazać rodzicom, co się dzieje z dzieckiem w tym natłoku informacji – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka. – Napisałam je, żeby pokazać, co się dzieje we wnętrzu takiego małego człowieka i co my możemy zrobić, żeby wesprzeć go w jego rozwoju. Dlatego ta książka pisana jest z miłością.  

Kryzysy rozwojowe są nieodłączną częścią życia, a w książkach autorstwa Marzeny Martyniak można znaleźć komunikaty, które rozbudzają miłość i szacunek do dziecka, a jednocześnie uczą wyzbywać się wykorzystywania pozycji osoby dorosłej. Kiedy dziecko znajduje się w kryzysie, mając do wykonania pewne zadanie, nie należy go wyręczać, ponieważ uporanie się z trudnością, która pojawiła się na drodze dziecka, to część jego rozwoju.  

Czym są dziecięce lęki i jak odróżniać je od strachu? W jaki sposób objawia się napięcie i jak pomagać dziecku je redukować w odpowiedni sposób? Czy można przygotować się na kryzysy rozwojowe dziecka? Jakimi metodami pomóc dziecku w redukowaniu napięć? Dlaczego tak ważne jest stworzenie rodzinnej strefy komfortu? 

Posłuchaj
59:11 [DAB]Dzieciom (PCM) 16 styczeń 2023 21_00_00.mp3 Jak pomagać dzieciom w kryzysach rozwojowych? Strefa rodzica_PRD_16.01.23.

Na te i inne pytania odpowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marzena Martyniak - psycholog, ekspert inteligencji emocjonalnej, naukowiec, badacz inteligencji emocjonalnej. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Marzena Martyniak – psycholog, ekspert inteligencji emocjonalnej, naukowiec, autorka

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Czytaj dalej: 

Co zrobić, kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?
Jak powstają emocje i jak je czytać?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje reklam.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w sieci. Jak uczyć bezpiecznego korzystania z internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:11
Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie? Temat obecności dzieci w sieci powraca co chwilę, ale najczęściej rozmawiają o nim dorośli. W kontekście bezpieczeństwa z ust ekspertów padają wówczas trudne pojęcia: cyberprzemoc, seksting, fomo czy child grooming. Wiecie, co się pod nimi kryje? Pewnie wielu z nas miałoby problem z podaniem ich definicji, a co dopiero dzieci. Tymczasem to jedne z wielu niebezpieczeństw, czyhających na nie w cyfrowym świecie, o których powinny one wiedzieć, żeby nie stać się ich ofiarami.
rozwiń zwiń