!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak pomagać dzieciom w kryzysach rozwojowych? 

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 12:01
Dzieciństwo to jeden z najtrudniejszych etapów rozwoju człowieka. W pierwszych dziesięciu latach życia nasze dziecko doświadczy 67 różnych lęków rozwojowych, z czego 19 spadnie na dwulatka. Zanim zostanie nastolatkiem, przejdzie aż 11 kryzysów związanych z rozwojem, większość – do szóstego roku życia.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/M-Production

Przestrzeń emocjonalna jest ważna zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, a świat emocji warto poznać w szerszej perspektywie, a więc rozumieć je i potrafić zdefiniować. Sposoby wyrażania emocji mogą wynikać z biologii, ale też być uwarunkowane społecznie. Istnieją sposoby korzystnego okazywania emocji, a wiedza i umiejętności z tym związane ściśle łączą się z inteligencją emocjonalną, którą warto rozwijać niezależnie od wieku, szczególnie będąc rodzicem. 

Rodzic inteligentny emocjonalnie, czyli jaki?

Marzena Martyniak jest autorką poradników dla rodziców z cyklu Doktor Emocja. O swoich książkach mówi, że nie są dla każdego. Są dla rodziców świadomych tego, że chcą wesprzeć swoje dziecko w rozwoju. – Te poradniki powstały po to, żeby pokazać rodzicom, co się dzieje z dzieckiem w tym natłoku informacji – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka. – Napisałam je, żeby pokazać, co się dzieje we wnętrzu takiego małego człowieka i co my możemy zrobić, żeby wesprzeć go w jego rozwoju. Dlatego ta książka pisana jest z miłością.  

Kryzysy rozwojowe są nieodłączną częścią życia, a w książkach autorstwa Marzeny Martyniak można znaleźć komunikaty, które rozbudzają miłość i szacunek do dziecka, a jednocześnie uczą wyzbywać się wykorzystywania pozycji osoby dorosłej. Kiedy dziecko znajduje się w kryzysie, mając do wykonania pewne zadanie, nie należy go wyręczać, ponieważ uporanie się z trudnością, która pojawiła się na drodze dziecka, to część jego rozwoju.  

Czym są dziecięce lęki i jak odróżniać je od strachu? W jaki sposób objawia się napięcie i jak pomagać dziecku je redukować w odpowiedni sposób? Czy można przygotować się na kryzysy rozwojowe dziecka? Jakimi metodami pomóc dziecku w redukowaniu napięć? Dlaczego tak ważne jest stworzenie rodzinnej strefy komfortu? 

Posłuchaj
59:11 [DAB]Dzieciom (PCM) 16 styczeń 2023 21_00_00.mp3 Jak pomagać dzieciom w kryzysach rozwojowych? Strefa rodzica_PRD_16.01.23.

Na te i inne pytania odpowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marzena Martyniak - psycholog, ekspert inteligencji emocjonalnej, naukowiec, badacz inteligencji emocjonalnej. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Marzena Martyniak – psycholog, ekspert inteligencji emocjonalnej, naukowiec, autorka

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Czytaj dalej: 

Co zrobić, kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?
Jak powstają emocje i jak je czytać?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje reklam.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w sieci. Jak uczyć bezpiecznego korzystania z internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:11
Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie? Temat obecności dzieci w sieci powraca co chwilę, ale najczęściej rozmawiają o nim dorośli. W kontekście bezpieczeństwa z ust ekspertów padają wówczas trudne pojęcia: cyberprzemoc, seksting, fomo czy child grooming. Wiecie, co się pod nimi kryje? Pewnie wielu z nas miałoby problem z podaniem ich definicji, a co dopiero dzieci. Tymczasem to jedne z wielu niebezpieczeństw, czyhających na nie w cyfrowym świecie, o których powinny one wiedzieć, żeby nie stać się ich ofiarami.
rozwiń zwiń