X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Niedziela Palmowa na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:00
Potrzebny łyk długi z młodego ciućniaka, tyło ma być prosty nie jakaś pokraka, potrzebna łopatka świezech borozinów potrzebna i pomoc śterech mojech synów. Proste? Jak kurpiowska palma.
Audio
  • 20.03.2016 Niedziela Palmowa na Kurpiach (Dziecko w drodze/Polskie Radio Dzieciom)
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Foto: Marek Maliszewski REPORTER

W Polsce prawdziwe palmy nie rosną. Skoro tak, to trzeba je zrobić, najlepiej według starego przepisu. Podobno każdy Kurp ma takie zdolności, tylko ochoty trzeba. Dzieci, od najmłodszych lat uczą się w szkole, na zajęciach plastycznych wicia kolorowych „ksiatków”, z których najważniejszy jest oczywiście: fest zielony i fest czerwony. Żeby zobaczyć efekty pracy tamtejszych mieszkańców, warto wybrać się do gminy Łyse, 30 kilometrów od Ostrołęki. Już od przedwojnia, tysiące ludzi przyjeżdżają w to miejsce, aby obejrzeć najpiękniejsze procesje, które wychodzą na ulice Myszyńca, Kadzidła, Baranowa i Lipników, miejsc ściśle związanych z kurpiowską tradycją wicia palm. Obecnie zainteresowanych jest tak wielu, że sznur samochodów ciągnie się kilometrami przez wioski, a sam parking dla autokarów zajmuje tego dnia, ponad dwa hektary!

Nic dziwnego, nie ma miejsca w Polsce, które tego dnia, byłoby tak kolorowe! Kurpiowskie kwiaty i leluje plecie się tu od lat na chwałę Niebios już od Bożego Narodzenia, wszystko po to, aby zdążyć na Niedzielę Palmową i wziąć udział w konkursie na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.

Musi ona mieć, co najmniej kilka metrów długości i musi być bogato zdobiona, bo to najsłynniejszy ambasador Kurpiów, a konkurs, to kulminacja ich starań i największe święto.

Według zwyczaju, piękna palma zapewnia jej właścicielowi długie życie, jego dzieciom wysoki wzrost, a jego krowom, większą mleczność - o ile tuż przed pierwszym wypasem, uderzy się je trzykrotnie palmą. Kiedyś był zwyczaj, że kto pierwszy wstał w „Ksiatną Niedzielę”, biegał z palmą budzić innych i wołał: "wierzba bzije - nie zabzija, psiankny dzień, a Zielganoc za sześć nocek za tydzień!".

Magda, Sergiusz i ich syn Chruczek, odwiedzą tym razem gminę Łyse.Porozmawiają z mieszkańcami i etnografem, który wytłumaczy im skomplikowaną symbolikę kurpiowskich palm. Sergiusz zaś powie, jak to jest nieść w procesji, niewielką jak na tamtejsze zwyczaje - pięciometrową palmę.

O audycji:"Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 20 marca!

Zobacz także