X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Między nami Indianami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 13:00
Chociaż Ameryki już nie odkryjemy, bo trudno jej nie zauważyć na mapie, to poznamy jej rdzennych mieszkańców: Indian.
Audio
  • 12.10.2015 Między nami Indianami (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

W drugi poniedziałek października na kontynencie Amerykańskim obchodzony jest Dzień Kolumba, który upamiętnia podróż sprzed ponad 500 lat, którą, genueński żeglarz w służbie kastylijskiego dworu odbył z Europy do Nowego Świata. Krzysztof Kolumb wierzył, że kula ziemska jest okrągła a nie płaska jak wydawało się ówczesnym uczonym. Wierzył również, że możliwe jest dopłyniecie z Europy do Indii, przemierzając kulę ziemską, drogą wodną.

Z okazji dnia Kolumba, Leopold „Blada Twarz” oraz Filip „Puszysty Ogonek” odwiedzą tym razem Amerykę Północną. Przyjrzą się czasom, kiedy Nowy Ląd był osiedlany i mieszkało wtedy na nim wiele plemion indiańskich. Filip będzie chciał z pewnością dowiedzieć się więcej o zwyczajach Indian, a może nawet pozna jakieś zwroty w ich języku? Leopold będzie się zaś starał nauczyć nas najważniejszej zasady Indian - życia w zgodzie z naturą. I chociaż o tej porze roku, nie musimy wykonywać tańca deszczu, to ciekawe czy naprawdę robili to Indianie i w jakim celu. W czasie "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" dowiemy się więc, jak żyli prawdziwi Indianie i czego możemy się od nich nauczyć?

Zabawa: zorganizowanie dnia indiańskiego. Na początku dzieci mogą wykonać pióropusze lub tipi czyli namiot z dużego kartonu. Mogą na nim odznaczyć ślady rąk i narysować indiańskie symbole. Następnie nauczyciel dzieli dzieci na kilka plemion, które mają za zadanie zaprezentować swoją nazwę i okrzyk. Można nadać dzieciom indiańskie imiona i barwy, np. Bystry Potok, Szara Niedźwiedzica, Zajęczy Szczaw. W ciągu dnia mogą się odbywać różne zabawy, np. tańce w rytm muzyki indiańskiej, rzucanie indiańskich rzutek do tarczy i robienie indiańskich ozdób z koralików i piórek.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Zaprasza Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 16.00 – 19.00.

Zobacz także