X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wstydliwa historia higieny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 13:00
Korzystanie z toalety wydaje nam się czymś całkiem normalnym. W końcu używamy jej codziennie. Ale, czy tak było zawsze?
Audio
  • 19.11.2015 Wstydliwa historia higieny (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Wstydliwa historia higieny
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Mówi się, że nawet król chodzi tam piechotą, to znaczy, że nie potrzebuje w tym niczyjej pomocy. Jednak, chociaż korzystamy z niej wszyscy, to temat ten zawsze wydaje się trochę krępujący. Jeszcze do niedawna toaleta w domu, nie była taką oczywistą sprawą. Nasi dziadkowie, a nawet rodzice z pewnością pamiętają jeszcze drewniany wychodek z serduszkiem na drzwiach, oddalony od domu o dobre kilkadziesiąt metrów. No cóż, lato czy zima, dzień czy noc, trzeba było biec „za potrzebą” na dwór. Dziś toaleta w domu jest standardem choć nie jest to wcale nowoczesny wynalazek.

I chociaż papier toaletowy wymyślono dopiero 150 lat temu, to w Chinach istniały toalety, wyposażone w spłuczkę i solidne siedzisko już 2000 lat wcześniej. Z kolei Egipcjanie, którzy uwielbiali czystość, już ponad 3000 lat temu budowali toalety podłączone do sieci kanalizacji. Do Polski, taka „moda” przyszła jednak znacznie później. W Warszawie, pierwsze nowoczesne WC założono dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Podczas Podwieczorku z Filipem i Leopoldem dowiecie się tym razem, jak dawniej ludzkość na świecie dbała o higienę, od kiedy to się zaczęło oraz kto i dlaczego wymyślił toaletę? Ciekawi świata autorzy programu z pewnością opowiedzą o pierwszych egzemplarzach sedesów oraz o tym, czym różniły się one od obecnych. Zrobimy sobie też wycieczkę po najdziwniejszych toaletach na świecie. Zapraszamy na ten niezwykle higieniczny Podwieczorek!

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w czwartek,19 listopada.

 

 

 

 


 

Zobacz także