X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

O, Kurdybanek… Ziołolecznictwo króla Jana III

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:01
Zanim wymyślono lekarstwa w postaci pastylek i pigułek, to przez setki lat leczyliśmy się ziołami. Zioła się parzyło i piło zrobiony z nich napar, albo po prostu przykładało do skóry. Czasem to wystarczyło, żeby łagodzić objawy różnych dolegliwości. Zazwyczaj ziołolecznictwem parali się ludzie prości, ale zdarzało się też, że niektóre rośliny można było znaleźć na stołach królewskich.
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanekFoto: shutterstock.com/simona pavan

Taki na przykład kurdybanek ma pospolite, szerokie listki, jakich wiele na łące, albo w przydrożnych krzakach. O niebo ładniejsze od tych listków są już jego kwiaty. Mają niebieskie podłużne kielichy. Ale to właśnie ta niepozorna roślinka Bluszczyk kurdybanek (łac.Glechoma hederacea) jest jednym z ziół, które podobno król Jan III Sobieski zabrał ze sobą pod Wiedeń!


Posłuchaj
51:14 podwieczorek 11.09.mp3 Lwa i Królika z Joanną Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o historii ziołolecznictwa (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_11.09.2020. 

Ale w apteczkach sprzed kilku stuleci można było znaleźć nie tylko zioła. Podstawą ówczesnych zielarskich pigułek był… cukier. Posłuchajcie rozmowy Lwa i Królika z Joanną Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o historii ziołolecznictwa.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Joanna Jaroć
Data emisji: 11.09.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także

Czytaj także

Czym jest symbioza i jak w nią wejść

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj niesamowity świat grzybów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:00
Grzyby są jedną z najbardziej fascynujących i jednocześnie najmniej poznanych grup organizmów na Ziemi. Mają tak rozmaite kształty, formy, sposoby na życie i zastosowania jak to tylko możliwe. Ocenia się, że poznaliśmy dopiero od 2-16% gatunków grzybów. Jakie jeszcze tajemnice przed nami kryją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły świat biologii

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 19:11
Filip i Leopold zgłębiają tajemnice biologii. Dowiedzą się czym zajmuje się ta nauka i dlaczego pozostało jeszcze tak dużo do odkrycia. Posłuchajcie!
rozwiń zwiń