Polskie Radio Dzieciom

Dziś Międzynarodowy Dzień Puzzli. Jak powstają te małe elementy układanki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 00:01
Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu lub kopić gotowe.
Dziś Międzynarodowy Dzień Puzzli. Jak powstają te małe elementy układanki
Foto: Glow Images/East News

Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny! - Leopoldzie, z tego to cię nie znałem - powiedział Królik do naszego radiowego lwa. Bo okazało się, że Leopold to maniak układania puzzli - układa nawet takie ogromne obrazki z 10 000 kawałeczków!

100 kawałeczków w kilka osób można złożyć razem w jeden wieczór - powiedział Mariusz Wojtas, który gry planszowe i puzzle produkuje nawet dla króla Danii.

Jak się takie puzzle i inne gry wytwarza? Czy zawsze wszystkie elementy do siebie pasują? Jak się kontroluje produkcję maleńkich kawałeczków puzzzlowej układanki?

29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Zapraszamy do wysłuchania audycji pełnej ciekawostek na ich temat.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.

Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Mariusz Wojtas
Data emisji: 20.01.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: Podwieczorek z Filipem i Leopoldem
Zobacz także
Czytaj także

Kto wymyślił radio? Historia odbiorników radiowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:00
"Telegraf jest rodzajem bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a głowa miauczy w Los Angeles. Radio działa na tej samej zasadzie. Tylko nie ma kota !" - tłumaczył już sto lat temu ciekawym tego wynalazku, laureat Nagrody Nobla, Albert Einstein. Jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby i narzędzia masowej komunikacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Teatr pod Orzełkiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:45
Kukiełkowe teatrzyki od średniowiecza do czasów współczesnych wywoływały w małych widzach śmiech, radość i łzy wzruszenia. Do dziś są bowiem grupy aktorskie, które chętnej widowni przedstawiają teatralne historie - choćby w przedszkolach, szkołach czy domach kultury.
rozwiń zwiń