X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zooterapia. Na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 20:42
W dzisiejszych czasach dużą popularność zyskują różne formy terapii. Rodzajem leczenia, które posiada szczególne uznanie wśród pacjentów jest zooterapia, zwana także animaloterapią. Więcej na jej temat opowiedziały ulubione zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom – Królik Filip i Lew Leopold oraz podróżniczka i gość audycji, Joanna Sikorska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Ekaterina Goncharova

Zooterapia pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i somatyczne osób, które biorą udział w takim leczeniu. Przebywanie w towarzystwie zwierząt oraz ich dotykanie bądź głaskanie sprawia, że w organizmie człowieka wydziela się endorfina, czyli hormon szczęścia. Zastosowanie tej terapii można wykorzystać jako formę leczenia osób, które zmagają się np. z nerwicą lub depresją. 

Posłuchaj
59:16 2021_03_23 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 23 marca godz. 18:00

Rodzajów animaloterapii jest wiele na całym świecie. Należą do nich m.in. królikoterapie lub znane w Meksyku delfinoterapie, czyli pływanie z delfinami. Z kolei na Mauritiusie osoby, które będą chciały przezwyciężyć swój strach, mogą spędzić czas w towarzystwie lwa. Niemniej jednak, na czele najpopularniejszych terapii ze zwierzętami znajduje się dogoterapia, polegająca na głaskaniu, przytulaniu, a nawet zasypianiu z psami.

Równie znana jest także felinoterapia, czyli terapia z kotami. Jak mówi Joanna Sikorska - Jak się głaszcze takiego kota to on działa jak kaloryfer. – To dlatego, ponieważ ich temperatura ciała wynosi 38 stopni, dzięki czemu mogą nas ogrzać i wspomóc nasze krążenie. Nie wspominając o ich przyjemnym i miękkim futerku, a także kojącym odgłosie mruczenia.

Zooterapia to naturalna forma leczenia, którą można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Kontakt ze zwierzętami pozwala zmniejszyć stres oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Dodatkowo, sprawia radość zwierzętom i ludziom.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość:  Joanna Sikorska
Data emisji: 23.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!  

Zobacz także

Czytaj także

Zajęcia wspierające rozwój małych dzieci i niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 16:30
Dziś „Strefa Rodzica” będzie poświęcona zajęciom dodatkowym, które wspierają zarówno fizyczny, jak i psychiczny rozwój dziecka, już od pierwszych miesięcy życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomyśl, żeby zrozumieć. Lew i Królik o tajemnicach mózgu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:29
Lew i Królik mają ostatnio skłonność do przedziwnych rozmyślań. I tym razem proponują słuchaczom podróż w głąb mózgu, który - jako narząd ośrodkowego układu nerwowego występuje u większości zwierząt. I jak mówi Królik - od świata oddziela go tylko mała "kopułeczka".
rozwiń zwiń