X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Podróż w czasie żywymi archeologami

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:16
To, że znamy historię naszego świata i ludzi żyjących przed nami jest zasługą wielu osób, którzy hobbistycznie lub zawodowo odkrywają przeszłość i dzielą się z nami swoją wiedzą. Książki bądź filmy nie zawsze są w stanie oddać cały przekaz, dlatego czasem warto jest zobaczyć coś na własne oczy. Wiedzą już o tym Filip i Leopold, którzy do swojego "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" zaprosili Roberta Sigmundssona z Wioski Żywej Archeologii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: immigrant92 / shutterstock

W odróżnieniu od pracy w zakresie żywej archeologii, zawód archeologa jest powszechnie znany i polega na odkrywaniu historii poprzez prowadzenie m.in. wykopalisk badawczych. - A my, żywi archeolodzy później te ich odkrycia pokazujemy. My je wcielamy w życie - wytłumaczył gość audycji, Roberta Sigmundsson. W związku z tym,  takie osoby np. szyją ubrania na wzór tych z przeszłości i prezentują je wszystkim, którzy są nimi zainteresowani. 

Posłuchaj
59:40 2021_04_15 18_00_10_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podróż w czasie żywymi archeologami_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 15 kwietnia godz. 18:00

W miejscu, które stara się odzwierciedlić przeszłość można zobaczyć wiele ciekawych punktów, m.in. dawne warsztaty rzemieślnicze. Jednakże taka podróż w czasie to nie tylko efekt strojów czy dekoracji, ale przede wszystkim rekonstrukcji dawnego życia. Tak więc, chociaż wiele potraw z przeszłości jest już zapomnianych, dzięki pracy archeologów możemy się dowiedzieć, co kiedyś spożywano, a następnie przygotować jedzenie na wzór tego, jak robili to nasi przodkowie.  

Praca archeologa jest niezmiernie ciekawa, gdyż pozwala nam ona poznać przeszłość. Dzięki niej mogą powstawać także oryginalne miejsca, gdzie możemy samemu doświadczyć i zobaczyć to, jak żyło się kiedyś.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Roberta Sigmundsson
Data emisji: 15.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz więcej na temat: Podwieczorek z Filipem i Leopoldem
Zobacz także

Czytaj także

Od dziecięcych autek do sportowej jazdy samochodem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:59
Do kategorii sportowych nie zaliczamy jedynie powszechnie znanych aktywności fizycznych i sportów zespołowych, ale także dyscypliny, w których wykorzystuje się pojazdy silnikowe. Tak więc pod hasłem motorsportu kryją się m.in. wyścigi motocyklowe, off road czy drift. Co więcej, sport ten jest popularny także wśród dziewczyn, o czym najlepiej przekonuje Karolina Pilarczyk, mistrzyni driftingu oraz gość Podwieczorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanecznym krokiem przez życie. Rozmowa z tancerką

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:36
Taniec to forma sztuki, która jak każda inna daje możliwość wyrażenia siebie. Tańczyć może każdy, jednak nie wszystkim odpowiadać będzie ta sama technika. Aby znaleźć swój własny styl, najlepiej zapisać się na zajęcia i wypróbować kilka rodzajów tańca lub posłuchać Marii Foryś, która jako tancerka i choreografka poruszyła ten temat w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem po Poleskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:39
Spędzanie wolnego czasu na łonie natury to zawsze doby pomysł. Jeśli uwzględnimy w nim dodatkowo jazdę na rowerze, nie tylko się zrelaksujemy, ale też zadbamy o nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Przykład możemy wziąć z przyrodnika Bartosza Popczyńskiego, który w Podwieczorku Filipa i Leopolda opowiedział o swojej wyprawie do Poleskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń