Polskie Radio Dzieciom

Jaka jest różnica między wujkiem a stryjkiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:21
Przeglądając rodzinne fotografie nie zawsze rozpoznajemy wszystkie osoby na zdjęciach. Zwłaszcza, kiedy dotyczą one naszych przodków, których nie znaliśmy. Skąd zatem wiedzieć co nas z nimi łączy? Jakie jest nasze pochodzenie? W poznaniu więzi rodzinnych i swoich krewnych może pomóc drzewo genealogiczne, którego proces tworzenia został wytłumaczony krok po kroku w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Nauka, która pozwala poznać historię rodziny to genealogia. Słowo to pochodzi z języka łacińskiego, od wyrazów genos, czyli ród oraz logos – wiedza.  W dawnych czasach dziedzina ta dotyczyła jedynie rodzin o wyjątkowym znaczeniu, np. rodów szlacheckich bądź dynastii rządzących. Niemniej jednak obecnie każdy może sporządzić własne drzewo genealogiczne. Określenie to odnosi się do spisu potomków danej rodziny, który swoją formą przypomina drzewo z korzeniami o długich gałęziach, rozchodzących się w różne strony. 

Posłuchaj
58:48 2021_05_05 18_00_12_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jaka jest różnica między wujkiem a stryjkiem?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 5 maja godz. 18:00

Tworzenie drzewa genealogicznego można zacząć od własnych rodziców, których imiona zapisuje się na środku kartki. Po połączeniu ich linią tworzy się kolejne "gałęzie", które prowadzą do krewnych, m.in. dzieci czy rodzeństwa. Nazwy członków najbliższej rodziny, takie jak "mama", "tata", "siostra", "brat", "dziadek", "babcia" są proste. Czasem jednak to, jak określa się danego krewnego zależy od tego, z której strony rodziny on pochodzi. Tak więc brat mamy będzie dla nas wujkiem, a taty stryjem.

Inne ważne nazwy do zapamiętania to "szwagier" bądź "szwagierka", czyli rodzeństwo żony lub męża oraz "zięć" – mąż córki i "synowa" – żona syna. Na pewnym etapie tworzenie takiego spisu może być trudniejsze, dlatego pomóc w tym mogą specjalne firmy, które zajmują się tym zawodowo. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 5.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wygląda życie sowy na ranczo?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 22:41
Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można spotkać kilkadziesiąt różnych gatunków zwierząt, w tym jelenie, kozy, a nawet lisa polarnego. Jest ono domem dla zwierząt hodowlanych oraz rzadko spotykanych. Jednym z ostatnich gości takiego ranczo została sowa płomykówka, o której jest mowa w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 00:00
Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
rozwiń zwiń