Polskie Radio Dzieciom

Kilkusetletnia historia Muszyny opowiedziana w dawnym zajeździe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:15
"Państwo Muszyńskie" to dawna, średniowieczna nazwa terenów nowosądecczyzny, O tym  jak toczyła się historia Muszyny i 35 okolicznych łemkowskich wiosek, możemy się dowiedzieć w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego.
Audio
  • Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_15.01.20.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Państwo Muszyńskie, czy jak niektórzy wolą - "Kres Biskupi Państwa” przez lata graniczyło z "Górnymi Węgrami" czyli dzisiejszą Słowacją. Obecnie przez rejon Muszyny przebiega międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich, którzy dawniej byli plagą tych terenów. A jak się żyło na co dzień w Państwie Muszyńskim? Okazuje się, że region ten cieszył się dużą autonomią - było tu osobne wojsko, administracja i sądownictwo. Król wyznaczał jedynie kiedy można robić jarmarki i pozwalał szukać złota.

Muszyński mieszczanin był bardzo dumny z miejsca zamieszkania - czuł się lepszy od łemkowskich chłopów mieszkających w okolicznych wsiach. Mieszkańcy Muszyny dbali też o ubiór. Mężczyźni  nosili białą koszulę, żupan, wysokie buty i kapelusz. Mieszczki poza wełnianą spódnicą i zapaską, miały na głowie oryginalny czepiec przystrojony kwiatami. - W Muszynie były dwie "czepiarki", które czepiły te czepce. One tylko znały tajemnicę wykonania tego nakrycia głowy. To były bardzo bogate dekoracje, które w XIX wieku dodatkowo przystrajano futrem - tłumaczy Barbara Rudzka z którą rozmawiał Artur Wolski.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Data emisji: 15.01.2019.
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

***
Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja Artur Wolski dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Historia książki i Audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melson - robot doskonały

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 10:00
Litery MEL - to skrót nazwy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. A więc jeśli na uczelni zaprojektuje się robota humatoidalnego, to zapewne nazwie się go Melson - jest przecież trochę “dzieckiem” tego wydziału. W "Minieurece" poznaliśmy Melsona - robota humanoidalnego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy archeologa może coś zaskoczyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:43
Czy lubicie się uczyć? A może poza tym macie wyobraźnię przestrzenną, potraficie "czytać teren" i od razu wiecie gdzie może być jakiś skarb? Jeśli tak, to posiadacie wszystkie cechy niezbędne w pracy archeologowi. Zapraszamy do wysłuchania ciekawej rozmowy z bardzo utytułowanym naukowcem.
rozwiń zwiń