Polskie Radio Dzieciom

Piwnice pełne dźwięków. Jubileusz "Małej Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:39
Niełatwo zrozumieć muzykę współczesną, a czasem jeszcze trudniej ją polubić. Ale od 63 lat można wziąć udział w festiwalu, który z tą muzyką nas zaznajamia i dzięki któremu możemy ją poznać, spróbować ją zrozumieć, a czasem nawet pokochać.
10. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień. 18-27 września 2020
10. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień”. 18-27 września 2020 Foto: Adam Dudek

Jaka muzyka brzmi w piwnicach - kapiąca woda, bulgot rur, skrzypiące drzwi, a może dźwięczący strach przed ciemnością? Czy, skoro ruch jest podstawą dźwięku, to czy olimpiada, a nawet gra w piłkę nożną, może być zbiorem dźwiękowych akcji? W czasie Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień", która w stolicy rozpocznie się już 18 września, poznamy odpowiedzi na te pytania?

Posłuchaj
56:53 kulturoteka 13.09.mp3 Rozmowa z Pauliną Celińską, kuratorką festiwalu (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_13.09.2020.

 

Zespół Kwartludium zaprezentuje wtedy "Olimpiadę muzyczną", a o "Piwnicach. Zagadkach spod podłogi" opowiedzą w słuchowisku-operze, Aleksandra Cieślak i Edward Sielicki wraz z innymi artystami .

Będziemy też mogli poznać Eksponuty - instalację, a właściwie koncert, Pawła Romańczuka. 

Chociaż tegoroczny jubileusz 10-lecia Małej Warszawskiej Jesieni obchodzimy w szczególnych warunkach, to organizatorzy podkreślają, że od początku organizacji festiwalu kontakt z publicznością był nich najważniejszy. Zadaniem dziecięcej odsłony festiwalu jest "wciągnąć dzieci w świat muzyki współczesnej, zaangażować i dać szansę doświadczania, zadawania pytań, improwizowania" - czytamy na stronie internetowej wydarzenia. Tak będzie i w tym roku. Dzieci czeka wyprawa muzyczna do Muzeum Warszawy – aby jak w latach poprzednich tropić historie zamieszkałe w zakamarkach Muzeum. A kto do muzeum nie dojedzie, będzie mógł odkrywać muzyczne tajemnice dzięki nagraniom umieszczonym w internecie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gościem "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom, Pauliną Celińską, kuratorką "Małej Warszawskiej Jesieni". 

Audycja "Kulturoteka"  
Data emisji: 13.09.2020
Gość: Paulina Celińska
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

jo

Zobacz więcej na temat: DAB+ literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Masz prawo być twórcą! 

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 23:02
Pomysł, idea, inspiracja, swoboda, czasem są takie chwile, kiedy pomysł, który przyjdzie nam do głowy tak nam tę głowę zaprzątnie, że nie ma rady, koniecznie musimy go zrealizować. Jak przekonują autorzy kampanii "Jesteś twórcą - masz prawo", tworzyć i liczyć na ochronę swoich pomysłów może każdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Baj i jego "Muzeum Skarbów"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:30
Teatr, który w Warszawie zazwyczaj znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej, od jakiegoś czasu jest "w podróży" - i grane tam spektakle można zobaczyć w różnych miejscach stolicy. W czasie pandemii wiele jego teatralnych inicjatyw przeniosło się w świat wirtualny. Na internetowej stronie teatru można wysłuchać dźwiękowych opowieści i obejrzeć na przykład cykl krótkich filmików edukacyjnych podpowiadających, jak można bawić się w teatr w domu.
rozwiń zwiń