Polskie Radio Dzieciom

Witajcie w świecie fobii! Rozmowa z Marcinem Przewoźniakiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:08
Zauważyliście, że ludzie czasem boją się bardzo dziwnych rzeczy? Te dziwne strachy naukowcy nazwali fobiami. Fobie to  takie nieuzasadnione lęki, wywołane przez pewne sytuacje i obiekty, których tak naprawdę bać się nie trzeba (jak choćby przebywanie w ciasnym pomieszczeniu bez wyjścia, czy pająki, myszy, albo węże). Marcin Przewoźniak, autor wielu książek i poradników dla dzieci, pomimo tego, że  fobia czasem jest paskudna, utrudnia życie i czasem ciągle za nami drepcze, nie boi się pisać o żadnej z nich i w swojej książce "Najdziwniejsze fobie" - w sposób nietuzinkowy opowiada o nich dzieciom.
Marcin Przewoźniak
Marcin PrzewoźniakFoto: Z prywatnego archiwum Marcina Przewoźniaka

Naukowcy opisali aż siedemset ludzkich strachów. Jakie to strachy?  Czy można  bać się zegarów i upływającego czasu? Co tajemniczego i przerażającego czai się w cyfrach? Skąd wziął się strach przed piątkiem trzynastego? I dlaczego przeraża nas zapadający zmrok i nietoperze?

- To są niesamowite historie. Walt Disney tak się bał myszy, że stworzył Myszkę Miki, a aktor Keanu Reeves boi się ciemności - ciekawe jak on zagrał w Matrixie? - zastanawiał się gość "Kulturoteki". 

Posłuchaj
59:28 2021_04_25 17_00_05_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa z Marcinem Przewoźnikiem_Kulturoteka 25 kwietnia godz. 17:00

 

W audycji pan Marcin opowiedział też  między innymi, dlaczego samochód Renault 17 musiał być we Włoszech sprzedawany jako Renault 17, a Hania, słuchaczka Polskiego Radia Dzieciom poradziła, jak skutecznie pozbyć się strachu przed pająkami.

29 kwietnia b.r. Marcin Przewoźniak był także gościem Poranka w Polskim Radiu Dzieciom. Rozmowę z gościem zamieszczamy poniżej.


Posłuchaj
52:01 29.04. Poranek.mp3 Rozmowa z Marcinem Przewoźniakiem w audycji "Poranek"/PRD_29.04.2021.

Marcin Przewoźniak z wykształcenia jest pedagogiem ale kiedyś  postanowił, że zamiast nauczycielem zostanie bajkopisarzem. Może dlatego, że świetnie zna się na krasnoludkach. Debiutował na łamach tygodnika "Pentliczek". Jest autorem m.in. książek o odkrywcach: "Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd", "Odkrywcy grobu faraona. Howard Carter na tropie Tutanchamona" oraz "Wielkiej księgi zagadek".  Jego książka „Puk, puk! Zastałem króla?” została nagrodzona 27. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Marcin Przewoźniak
 Data emisji: 25.04.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz więcej na temat: Kulturoteka
Zobacz także
Czytaj także

"A niech to gęś kopnie" - rozmowa z reżyserką spektaklu Martą Guśniowską

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 10:00
Czy gęś, jaka jest, każdy widzi? Niezupełnie. Bo nie każdy potrafi zobaczyć gęś w tak szczególnym świetle, jak umie to zrobić Marta Guśniowska. Dramatopisarka, jedna z najbardziej cenionych autorek książek oraz sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci wymyśliła gęś, której przygody od razu zapadają w pamięć - i dorosłym, i dzieciom. Bo która ze znanych wam gęsi nie wstydziła się wam powiedzieć, że zapodziała gdzieś sens życia? A ta właśnie mówi. Wszystkim. Głośno i otwarcie. A reszta gęsiego stada?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki, które z nami zostały. Plebiscyt "Złota Dwudziestka"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:27
22 kwietnia b.r., w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, wystartował Jubileuszowy Plebiscyt "Złota Dwudziestka" organizowany z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ratunek dziadkowi! Rozmowa z Ewą Nicewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 20:17
Co byście zrobili, gdyby jakiś dorosły postanowił zabrać waszego dziadka do specjalnego miejsca dla dziadków? Bo tak właśnie się stało z dziadkiem Tomkiem - tytułowym bohaterem książki Štěpána Zavřela. Złapali go "dziadkołapacze" i - tak jak innych dziadków - wywieźli do "Szczęśliwego Domu". Tylko, że ten dom wcale nie był taki szczęśliwy. I - co oczywiste - trzeba było stamtąd dziadków uwolnić!
rozwiń zwiń