Polskie Radio Dzieciom

Wędrówka śladem walentynkowych obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:25
14 lutego obchodzony jest jako "Dzień zakochanych". Tradycja tego zwyczaju sięga zamierzchłych czasów i ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. W tym czasie obchodzono dzień płodności i macierzyństwa. Odprawiano obrzędy ku czci Junony, bogini opiekującej się kobietami i szczęśliwym zamążpójściem, czemu towarzyszyły tańce i zabawy.
Audio
  • Śladem walentynkowych obyczajów (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_15.02.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

eduKażda młoda, niezamężna kobieta, wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana na placu miasta. Następnie każdy kawaler sięgał do naczynia i tę pannę, którą wylosował wybierał na partnerkę świętowania, a bywało, że nawet na całe życie. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa zaś, w dzień ten zaczęto obchodzić liturgiczne wspomnienie Św. Walentego. Stąd nazwa tego święta. Święty Walenty stał się bowiem patronem zakochanych. Jak narodził się zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych? I gdzie znajduje się najważniejsze miejscu kultu im. Św. Walentego?
Zapraszam na wędrówkę śladem walentynkowych obyczajów.
Anna Wójcikiewicz

Audycja: Opowieści ludów świata
Rozmawiała:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 15.02.2020
Godzina emisji: 9.00.
Audycja Opowieści ludów świata w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

**

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 

Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci,  wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo


Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże
Zobacz także
Czytaj także

Wędrówka po świecie alandzkich opowieści

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:00
Dziś odwiedziliśmy niezwykłe miejsce na Morzu Bałtyckim. Wyspy Alandzkie to archipelag położony u wejścia do Zatoki Botnickiej, najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku. Pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji. Zatoka Botnicka połączona jest z morzem niewielkim akwenem morskim Morzem Alandzkim oraz między wyspowym Morzem Archipelagowym. Od południa zamyka ją właśnie Archipelag Alandów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 12:15
W "Opowieściach ludów świata" powędrowaliśmy na południe naszego kraju, gdzie rozciągają się malownicze góry należące do Karpat – największego masywu górskiego w Polsce i jednego z najbardziej rozległych w całej Europie, a nawet na świecie. W ich skład wchodzą przeróżne łańcuchy górskiej. Karpaty choć nie są najwyższe, jednak ciągną się przez wiele państw Europy Środkowej: Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Austrii czy nawet Serbii.
rozwiń zwiń