X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Śpiewajmy z Chórem Agaty Steczkowskiej – premierowa audycja w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 23:55
Za nami premierowa audycja z udziałem Agaty Steczkowskiej na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Jest to godzinna, cykliczna audycja, podczas której Agata Steczkowska będzie uczyć dzieci rozśpiewania i śpiewu. Są to także relacje z koncertów i wywiady z dziećmi.
Audio
  • Agata Steczkowska o idei audycji w której słuchacze Polskiego Radia Dzieciom będą mogli uczyć się śpiewu słuchając relacji z prób Chóru Agaty Steczkowskiej.
Agata Steczkowska w studiu Polskiego Radia Dzieciom
Agata Steczkowska w studiu Polskiego Radia DzieciomFoto: Adam Świetlicki/Polskie Radio

- Ideą audycji jest możliwość posłuchania w radiu relacji z całej próby tak, jak ona odbywała się na żywo - powiedziała Agata Steczkowska, gość w audycji "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" w Polskim Radiu dzieciom. - Nasza audycja trwa około godziny, a próba z dziećmi to 2 godziny plus przerwa więc na potrzeby programu zarejestrowane będą fragmenty próby na żywo. Jest taka idea, żeby dzieci czy dorośli, którzy nie mogą przyjechać do Warszawy i nie mogą się zapisać do mojego chóru, od teraz będą mogły usiąść przed odbiornikami radiowymi czy przed komputerem (bo to przecież radio, które nadaje na cały świat) i miały możliwość słuchania nas i uczenia się śpiewu razem z nami - wyjaśniła Agata Steczkowska.

- Będziemy się wspólnie uczyć piosenek, w jaki sposób się rozśpiewuje. Czasami podczas prób mówimy o instrumentach lub nutach bo próby prowadzone są w różnoraki sposób tak, żeby dzieci się nie nudziły. Trzeba sie tu także postarać, trzeba powtarzać, uczyć języków, trzeba się uczyć zwrotek. Ale jeżeli ktoś to lubi, to tak naprawdę wystarczy, że zamknie oczy i wyobrazi sobie, że jest z nami i będzie z nami powtarzać i uczyć się śpiewu. Trochę się pośmiejemy i pobawimy. Będzie też w niedalekiej przyszłości możliwość oglądania relacji wideo na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom - powiedziała gość w audycji.

Marta Powałowska: - Skąd pomysł na powstanie chóru?

- Urodziłam się w rodzinie muzykującej, jestem najstarszą córką. Mam jeszcze ośmioro rodzeństwa, 3 braci i 5 sióstr, a mój tata był dyrygentem chórów chłopięcych. - odpowiedziała Agata Steczkowska. - Moja mamusia była nauczycielką muzyki więc rodząc się w takiej rodzinie byliśmy otoczeni takim światem dźwięków, że właściwie trudno sobie wyobrazić nas bez tego świata. I obojętne jaką drogę życiową każdy z nas by obrał, chociaż wszyscy jesteśmy wykształconymi muzykami, i ten zawód też wykonujemy, to i tak byśmy byli związani z tym światem dźwięków. Żyjąc w takiej rodzinie człowiek wtedy nasiąka tym światem. Jest on dla niego tak oczywisty, że innego świata nie umie sobie wyobrazić. Ludzie na całym świecie słuchają muzyki granej, śpiewanej na różnych instrumentach, wykonują ją zawodowo albo nieprofesjonalnie, ale człowiekowi muzyka towarzyszyła od zawsze i bez muzyki życie człowieka byłoby jałowe.

- Pomysł na to by założyć chór pojawił się właściwie jak byłam szefem zespołu mojego rodzeństwa. Już wtedy miałam chórek. Byłam najstarsza więc najszybciej wszystko umiałam i uczyłam też swoje rodzeństwo. Później byłam drugim dyrygentem chórów chłopięcych mojego taty, a następnie przejęłam te chóry i właściwie prowadzę to od wielu, wielu lat. A w tej chwili mam chór dziecięcy. Obecnie dzieci mają mało zajęć muzycznych na profesjonalnym poziomie i większość dorosłych ludzi traktuje je jak takie istoty, które muszą się wiele nauczyć. I prawdą jest, że dzieciom trzeba zapewnić poczucie bezpieczeństwa, stworzyć warunki do rozwoju, ale moim zdaniem trzeba też uczyć dzieci śpiewać, najlepiej od najmłodszych lat. Im wcześniej dziecko zacznie śpiewać tym lepiej.

- Zebranie dzieci w taką grupę, która nazywa się chórem dziecięcym to dla mnie sprawa naturalna i dzieci bardzo do tego świata lgną. One najpierw nastawiają uszka i przysłuchują się - o co tak naprawdę chodzi z tym chórem, a później już bardzo chcą śpiewać razem np. w duecie albo w tercecie lub w większych grupach. Przychodzi też taki moment, że chcą spróbować swoich sił też jako soliści.

- Niektóre dzieci rodzą się z naturalnym darem do słuchania i do interesowania się światem dźwięków. Są dzieci, które bardziej interesują się barwami i są też takie, które interesują się dźwiękami. I te dzieci, które wyjątkowo polubiły świat dźwięków, które interesują się nim bardziej niż inne dzieci, to takie dzieci powinno zbierać się w grupy albo uczyć je śpiewu jako soliści. W chórze bardzo dużo się śpiewa.

Dalsza część wywiadu z Agatą Steczkowską w załączonym nagraniu.

"Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdą sobotę o 11.00.

jo

 

Zobacz także

Czytaj także

Koncert i płyta z pieśniami narodowymi w dziecięcym wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 16:32
Agata Steczkowska najpierw wyćwiczyła małych śpiewaków, a potem nagrała z nimi płytę. W niedzielę (25.02) o godz. 12 będzie można tych pieśni posłuchać w studiu PR im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Intermuza 2018

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:00
Już po raz piętnasty w Sosnowcu odbył się Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej ”Intermuza”. Z tej okazji w mieście zawitał m.in. dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Cygan, a galę finałową uświetnił występ Majki Jeżowskiej z zespołem. ”Intermuza” to konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych.
rozwiń zwiń