X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:00
Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Pippi Lngstrump - próba w teatrze H.CH. Andersena w Lublinie
Pippi Långstrump - próba w teatrze H.CH. Andersena w LublinieFoto: Tomasz Tylus

Historię o piegowatej rezolutnej dziewczynce, która ma własne zasady postępowania, pisarka Astrid Lindgren wymyśliła 80 lat temu na prośbę swojej córki. "O czym mam opowiadać?" - wspominała tę chwilę autorka, "O Pippi Langstrumpf" - poprosiła ją wtedy córka.  Historię, która wtedy powstała znają dzieci na całym świecie. 

Opowieść o dziewczynce z polska nazwanej "Pipi Pończoszanką" 29 maja b.r. wystawił na swojej scenie lubelski teatr im. Hansa Christiana Andersena. O tym, jakie emocje towarzyszą ponownemu otwarciu scen teatralnych po długiej pandemicznej przerwie, opowiedział w "Kulturalnej Strefie" dyrektor tego teatru - Krzysztof Rzączyński. Zdradził też jaka będzie lubelska Pipi. - Będzie bardzo szczera, ale nigdy nie złośliwa. Ona nazywa tylko rzeczywistość po imieniu i dlatego jest spontaniczna - tłumaczył reżyser.

Posłuchaj
59:35 2021_05_23 21_00_01_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 23 maja godz. 21:00

Premiera lubelskiego spektaklu odbyła się w sobotę 29 maja o 17.00. Wśród widowni zasiała dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska i reporterka stacji Julia Rozbiecka. W niedzielę, w audycji "Kulturoteka", o godz. 17.00, Polskie Radio Dzieciom nadało relację z tego wydarzenia. 


Posłuchaj
58:43 2021_05_30 17_00_13_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Relacja z premiery spektaklu "Pippi Långstrump" Kulturoteka 30 maja godz. 17:00

 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 23.05.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Krzysztof Rzączyński
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Pippi Långstrump 
Astrid Lindgren
TWÓRCY
Tekst: Astrid Lindgren
Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Muzyka oryginalna: George Riedel
Muzyka do piosenki tytułowej: Jan Johansson
Tłumaczenie i teksty piosenek: Katia Czarna
Aranżacja i produkcja muzyczna: Michał Kowalski
Scenografia i kostiumy: Marta Kuliga
Choreografia: Inga Pilchowska
Światła: Karolina Gębska
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Greinert
Projekty graficzne: Kamil Filipowski

OBSADA

Natalia Sacharczuk - Pippi Långstrump / Łukasz Staniewski – Tommy / Katarzyna Staniewska – Annika / Kinga Matusiak-Lasecka – Annika / Wioletta Tomica - Pani Settergren oraz Pani Långstrump / Gabriela Jaskuła - Nauczycielka / Maryla Wąsiel - Pani Prysselius / Bożena Dragun - Pani Granberg / Konrad Biel - Złodziej Dunder / Piotr Bublewicz - Złodziej Bloom / Kacper Kubiec - Policjant Klang / Bartosz Siwek - Policjant Larsson / Jacek Dragun - Kapitan Långstrump / Adam Organista  - Dyrektor Cyrku oraz Pirat / Bogusław Byrski - Mocny Adolf oraz Pirat / Daniel Lasecki - Uczeń oraz Pirat/ Roma Drozdówna - Sprzedawczyni Słodkości / Ilona Zgiet - Sprzedawczyni Zabawek oraz Piratka.

Każdy z nas sięgając do swojego dzieciństwa widzi tę roześmianą dziewczynkę z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami. Pippi, szwedzka dziewięciolatka jest ikoną dziecięcego świata pełnego niepohamowanej wolności, skłonności do fantazjowania, przekraczania zakazów i badania granic. Książki o tej dziewczynce stały się jednym z największych bestsellerów wszechczasów przetłumaczonych na pięćdziesiąt języków.

Spektakl będzie opowiadał o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i wpuszcza do niego żywiołową, dziecięcą energię.

Pippi robi to na co ma ochotę, czuje swoją siłę, możliwości i marzy o tym, żeby stale coś się działo. Obnaża także hipokryzję ludzi dorosłych, którzy myślą tylko o tym, by dziecko jak najszybciej przemienić w dorosłego formatując je do bliżej nieistniejących ideałów.

Dlatego chcemy, aby ten spektakl bardzo mocno stał po stronie małych ludzi i poszanowania ich indywidualności.

Pippi jest inna niż wszyscy i chce taka być. Bycie taką wprowadza trochę koloru do ułożonej i spokojnej społeczności. Dziewczynka rozbija dotychczasowy ład przystawiając lustro dorosłym i rówieśnikom, by coś im uświadomić.

Tu możemy również doszukać się wątków współczesnych, kiedy na powierzchnię wypływają siły nastawione na brak tolerancji, wrogość wobec obcego.

To będzie spektakl dla dzieci i dorosłych, z buntowniczą energią, tryskający humorem, muzyką i śpiewem. Spektakl zabawny, ale również pochylający się nad wrażliwością, mądrością dziecka i jego samotnością w świecie dorosłych. 

REALIZATORZY
Asystentka reżysera: Gabriela Jaskuła
Asystent choreografki: Piotr Bublewicz
Inspicjent: Arkadiusz Sławek
Realizatorzy świateł: Michał Kupczyński
Realizatorzy dźwięku: Kamil Błaszczak, Tomasz Nowakowski
Zdjęcia: Tomasz Tylus

Polskie Radio Dzieciom jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. 

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival już w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:25
Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021", pomimo ograniczeń związanych z pandemią, zapowiada się bardzo ciekawie.
rozwiń zwiń