Polskie Radio Dzieciom

Szczegóły 5. Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 10:10
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to literackie wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie Warszawę, Radom, Wrocław, Gdynię, Sopot, Katowice i Lublin. Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z najlepszymi autorami i ilustratorami i wiele więcej. Festiwal w Warszawie startuje już 24 maja. 
Agnieszka Karp-Szymańska i Martyna Chuderska
Agnieszka Karp-Szymańska i Martyna ChuderskaFoto: PR

Rozpocznie się on spotkaniem "Czarodziej wyobraźni" z Katarzyną Stanny, córką Janusza Stannego – To ukłon w stronę rodziców, osób dorosłych, pasjonatów literatury dziecięcej, ale też polskiej szkoły ilustracji – przekonywał gość Kulturalnej Strefy – To spotkanie będzie miało charakter

wspomnieniowy, będzie to bardzo głęboka rozmowa. Zapraszamy na nią przede wszystkim dorosłych pasjonatów, ale jeżeli dorosły pasjonat zabierze ze sobą mniejszego pasjonata, to też będziemy bardzo szczęśliwi i myślę, że to będzie międzypokoleniowe spotkanie. 

Program Festiwalu to gotowa lista rekomendacyjna, w której można znaleźć wspaniałe książki, nie tylko te najbardziej znane. Specyfika festiwalu w Warszawie sprawia, że jest tam bardzo dużo nowości. W czwartek można będzie podziwiać wystawę "Czytanie relacji" prezentującą książki polskie i ukraińskie, pomagającą budować relacje i udowadniającą, że więcej jest wartości, które nas łączą niż tego, co nas dzieli oraz pokazująca, że bez względu na to, gdzie się urodziliśmy, wszystkim nam zależy na przyjaźni, zaufaniu i szacunku.  

Posłuchaj
59:30 2023_05_07 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 7 maja godz. 21:00

W piątek na uczestników festiwalu czekają "Książki pierwszej potrzeby, czyli sto pytań o pomocową rolę książek". Będzie to panel dyskusyjny dla edukatorów, bibliotekarzy i rodziców. – Rynek książki rozpieszcza, natomiast łatwo się w nim pogubić, a co więcej, łatwo przegapić coś, co jest prawdziwą perełką i co może nam pomóc – wyjaśniła Agnieszka Karp-Szymańska – W tym roku zapraszamy na panel nie tylko ekspertów z zakresu edukacji, psychologii, ale też po raz kolejny autorkę Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, która napisała wiele nagradzanych książek, które starają się zdiagnozować sytuację młodego człowieka.  

– Festiwal Ojce i Dziatki cały czas szuka równowagi pomiędzy tym, co nowe, fascynujące, pomiędzy trendami, pomiędzy książkami, które dosłownie zasypują półki księgarskie i półki w naszym domu, a tym, co się nie starzeje, co jest znakomitą klasyką i sztuką samą w sobie – mówiła Agnieszka KarpSzymańska – W tym roku po raz kolejny będziemy współpracować z Międzynarodowymi Targami Książki w Warszawie, po raz kolejny w Pałacu Kultury i Nauki, natomiast w związku z ogromną frekwencją zeszłego roku ugościmy państwa w Sali Kopernika. 

W programie jest dziewiętnastu wspaniałych twórców – autorów, ilustratorów, gości. Józef Wilkoń zaprezentuje niepublikowaną dotąd w Polsce książkę, będzie Justyna Bednarek, Marta Guźniowska, a także Tomasz Samojlik i Adam Wajrak, którzy jako specjaliści od ptaków spotkają się z uczestnikami przed Pałacem Kultury. Festiwalowych gości będzie można znaleźć nie tylko w Sali Kopernika, ale też w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Ewolucji Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk, które również znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki.  

Cały program znajdą państwo na stronie internetowej festiwalu, a więcej ciekawostek – w załączonej audycji. Zapraszamy!

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Karp-Szymańska
Data emisji: 07.05.2023
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:00
Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:49
Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
rozwiń zwiń