Polskie Radio Dzieciom

"Co nam w duszy gra". Ali Farka Touré i Zbyszek Bieniak

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 23:55
Ali Farka Touré jest znany jako jeden z najbardziej wpływowych i utalentowanych gitarzystów, jakich kiedykolwiek wydała Afryka. Jego dziedzictwo i wpływ są trudne do przecenienia. Ali połączył swoje ukochane tradycyjne malijskie style muzyczne z wyraźnymi elementami bluesa, śpiewając w lokalnych językach Fulfulde, Tamasheq, Songhay i Bambara. W rezultacie powstał nowy, przełomowy gatunek, znany obecnie jako "pustynny blues", który przyniósł mu trzy nagrody Grammy, powszechną cześć i przydomek "afrykańskiego Johna Lee Hookera".
Zbyszek Bieniak i Adam Dobrzyński
Zbyszek Bieniak i Adam Dobrzyński Foto: Polskie Radio Dzieciom

Choć Ali odszedł w 2006 roku, jego muzyczna spuścizna jest kontynuowana przez jego syna, Vieuxa, znanego jako "Hendrix Sahary", znakomitego gitarzystę i mistrza malijskiej muzyki. Na "Ali", wspólnym albumie z Khruangbin, Vieux oddaje hołd swojemu ojcu, odtwarzając niektóre z jego najbardziej rezonujących dzieł, nadając im nowy wyraz, zachowując jednocześnie integralność oryginału. Rezultatem jest prawdziwa oda do legendy.

"Ali" nie jest tylko kompilacją największych hitów. To kołysanka, wspomnienie życia Ali'ego poprzez znane highlight'y i B-side'y z jego katalogu. To świadectwo tego, co dzieje się, gdy do kreatywności podchodzi się z otwartymi ramionami i sercami. "Dla mnie muzyka jest magią, jest spontaniczna, jest energią między ludźmi" - mówi Vieux. "Myślę, że Khruangbin rozumie to bardzo dobrze".

Geneza albumu sięga 2019 roku, kiedy Khruangbin, wraz z ich przełomowym albumem "Con Todo el Mundo", zaczynał grać dla większych tłumów. Płyta została ukończona w 2021 roku, gdy globalna pandemia zamknęła firmy i zmusiła nas do podsumowania tego, czym staje się Ziemia. Pośrednio "Ali" uchwycił to jako moment spokoju wewnątrz szalejącej burzy, rozmowę między przeszłością a teraźniejszością bez przywiązania do cierpienia. Teraz, biorąc pod uwagę zasięg Khruangbin jako zespołu posiadającego legiony fanów (w tym takich jak Jay-Z i Paul McCartney), są oni gotowi dostarczyć malijską muzykę szerszym grupom słuchaczy.

"Ali" to mistrzowskie dzieło, w którym miłość, która je otacza, jest równie istotna jak sama muzyka, prowadząc ją w nieprzewidziane miejsca; Vieux i Khruangbin szerzą dobre słowo zupełnie nowemu pokolenia. "Mam nadzieję, że zabierze ich gdzieś w nowe miejsce, albo postawi w miejscu, którego nie czuli lub nie słyszeli" - mówi Lee. "Chodzi o miłość do nowych przyjaźni i tworzenie czegoś pięknego razem", kontynuuje Vieux. "Chodzi o wlanie swojej miłości w coś starego, aby uczynić to na nowo nowym. Na końcu jednym słowem jest miłość, to wszystko".

A gościem będzie już od 22:00 Zbyszek Bieniak, obecny wokalista zespołu Rezerwat, który opowie o założeniach towarzyszących wydaniu płyty, jubileuszu i planach na ten rok!

W audycji również wielki comeback po 15 latach Sam Brown oraz nowy album od świętującego swoje 50 lecie obecności na rynku muzycznym, Paula Carracka.

Posłuchaj
59:22 Radio Dzieciom 2023_01_23-22-00-33.mp3 23.01.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Co nam w duszy gra)

Audycję przygotował i prowadził: Adam Dobrzyński

Data emisji: 23.01.2023 

Godz. emisji: 22:00

Premierowa audycja z cyklu "Co nam w duszy gra" w każdy poniedziałek w godz. 22.00 - 23.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: Adam Dobrzyński dzieci
Zobacz także
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Muzyczne podsumowanie roku - Czechy, Słowacja, Morawy, UK oraz Holandia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 23:55
Dalszy ciąg muzycznego podsumowania roku! Sprawdzamy, jak muzyczne podsumowania ubiegłego roku wyglądają na świecie, na podstawie wyników sprzedaży płyt m.in. na Wyspach Brytyjskich, za Oceanem - pomogą nam w tym zestawienia m.in UK Charts i tygodnika Billboard. Zaglądamy do podsumowań przeprowadzonych przez topowe magazyny muzyczny na czele z Mojo, Uncut, Musik Express oraz Classic Rock. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Przemysław Strączek oraz formacja "Volentiles"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 23:55
Płyta "Cultural Concept" Przemysława Strączka jest wynikiem wieloletniej współpracy muzyków z Europy, Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Jednocześnie jest próbą zespolenia w muzyce elementów etnicznych ze współczesnym jazzem widzianym z perspektywy gitarzysty i kompozytora.
rozwiń zwiń