Polskie Radio Dzieciom

Czas karnawałowych przebierańców!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 11:30
Zbliża się koniec karnawału. Co to oznacza? Przebieranki! A do nich trzeba się dobrze przygotować!
Audio
  • Czas karnawałowych przebierańców! (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Karnawał
Karnawał!Foto: Shutterstock

Żeby dać nam czas na stworzenie pięknego stroju, w naszej audycji Karolina Ociepka opowiedziała o zbliżających się wielkimi krokami obchodach pewnej wielkopolskiej zabawy. Cymper, bo tak się nazywa to niezwykłe wydarzenie, to radosny pochód przeróżnych postaci – kominiarzy, młynarzy, niedźwiedzi, a nawet policjantów i diabłów! Dokąd idą? Kiedy? Dlaczego?

- W ostatnią niedzielę karnawału, w Regionie Kozła jest zwyczaj kolędowania, pielęgnowany co roku! Nazywa się Cymper! To pochód kolędników na koniec karnawału, odbywa się w wielu miejscach Regionu Kozła! – mówiła pani Karolina. – Przebrani kolędnicy wraz z „graczami”, czyli muzykami, chodzą po domach, płatając różne figle.

Co takiego robią Cymprownicy? Ci przebrani za kominiarzy brudzą napotkanych ludzi sadzą – na szczęście! Młynarze za to bielą mąką, a osoba przebrana za Siwka – konika – smaga witkami po łydkach. Cymprownikom towarzyszą muzykanci – grocze – w takiej kapeli mogą grać na przykład Kozioł Biały (poznaliśmy go w zeszłym tygodniu), klarnet i skrzypce.

W Regionie Kozła nie tylko Cymper jest okazją do świętowania. Panuje tam także zwyczaj zwany Podkoziołkiem – ostatnia zabawa taneczna w karnawale! Często na takiej zabawie stawiano drewnianą figurkę wyobrażającą kozła lub chłopca, a wszystkie tańczące dziewczyny musiały pod tą figurką złożyć datek – pieniądze. Z tych datków opłacana była grająca na zabawie kapela!

Witold Vargas zaprosił nas do kolejnych wspólnych przygód wraz z niesfornym kłobukiem Pietuchem, uganiającym się za jego panem Maciejem. Jak zapewne pamiętacie z poprzedniej części – nasz nieustraszony kłobuk znalazł się w wieeelkim garze olbrzyma, jako dodatek do zupy… Na szczęście udało mu się uciec! Choć nie było to łatwe. A, trzeba było jeszcze pokonać olbrzyma. I złapać Macieja przemienionego tym razem w… złoty talar… Wydawać by się mogło, że to koniec kłopotów. Pietuch uciekł olbrzymowi, a do swojej torby pełnej magicznych przedmiotów wrzucił Macieja pod postacią złotego talara i już, już chciał wracać do domu, gdy spostrzegł… że talar zniknął! Gdzie jest Maciej??

Wybraliśmy się też w muzyczną podróż po całym świecie! Zawitaliśmy w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Rwandzie i… Tajwanie! Przekonamy się jak pięknie brzmieć może wiolonczela z tradycyjnym śpiewem!

tygrys azja płyta.jpg
Przeczytaj także:
Więcej o tajwańskich Aborygenach w audycji Krzysztofa Dziuby

Usłyszeliśmy też piękną legendę o dwóch słońcach, która jest dziedzictwem tajwańskiego ludu Bunun (zwanych Tajwańskimi Aborygenami!). Dwa wielkie słońca świeciły tak mocno, że na świecie było bardzo, bardzo gorąco. Dzielni ojciec z synem po wielu próbach zrzucili jedno słońce z nieba. Wtedy stało się ono księżycem. Ale słońce-księżyc nie było zadowolone ze swojej nowej roli. Zażądało od ludzi, by obserwowali jego bieg po niebie i wedle faz, pracowali. Chciało też, by byli dobrzy, pamiętali o duchach nieba i ziemi, którym mają oddawać hołd. Lud Bunun do dziś wierzy, że duchy te zamieszkują każdy skrawek ziemi i nieba. Są w nich samych, zwierzętach, kamieniach, drzewach, ale i przedmiotach. A sercem duchów jest niebo.

Maks, Joni, Nel i Nina z warszawskiego przedszkola Montessori wyjaśnili nam, jak to jest gdy pies próbuje robić kilka rzeczy na raz... Innymi słowy, powiedzieli, co oznacza przysłowie „Jak pies je, to nie szczeka, bo mu miska ucieka”. Nasze mądre przedszkolaki uważają, że jedzenie i mówienie naraz może być niebezpieczne – można się na przykład zakrztusić! A przy tym nie wygląda to zbyt ładnie… Wiedzą o tym wszystkie zwierzęta i niektórzy ludzie. Dziobiące ziarenka ptaszki czy pieski wyjadające z miski nie będą się odzywać podczas jedzenia! Powiedzenie „Jak pies je, to nie szczeka, bo mu miska ucieka” oznacza tyle co: gdy próbujemy zrobić zbyt wiele rzeczy naraz, to mogą nam nie wyjść. Nie możemy się na nich wystarczająco skupić, a jakby tego było mało – wszystko może nam się posypać!

 

Puzzle z obrazami ludowymi Puzzle z obrazami ludowymi

Ach, dla naszych Słuchaczy mieliśmy upominek! Piękne puzzle z ludowymi obrazami! Będzie można je jeszcze zdobyć, warto zajrzeć w tym celu na facebooka RCKL-u!

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także