Polskie Radio Dzieciom

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
Audio
  • Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek! (RD/Źródełko)
Całą rodziną przy radiu? Źródełko
Całą rodziną przy radiu? Źródełko!Foto: mg

Basia Derlak, liderka folkowego zespołu Chłopcy kontra Basia, klarnecistka, harfistka, autorka piosenek, wierszy i scenariuszy przedstawień dla dzieci, wraz z całym zespołem dzieci i dorosłych, aktorów i muzyków, zaprosi nas do wspólnej, dźwiękowej zabawy z Etnoekipą, czyli postaciami demonologii ludowej z nowej publikacji edukacyjnej Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś. Dowcipne dialogi, abstrakcyjne skojarzenia, śmiech i wspólna zabawa oraz autorskie piosenki oparte na muzyce ludowej i wykonywane przez najmłodszych - to propozycja Basi Derlak.

W pierwszym odcinku nowego cyklu "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" nasi przewodnicy Chmurnica, Bebok, Bazyl, i Buczka zabrali nas na odwiedziny w pięknym domu z niezwykłymi przedmiotami, jak monidło i pająki!

Ekipa tworząca Etnoekipę Ekipa tworząca Etnoekipę

Z kolei Andrzej Bieńkowski, malarz, etnograf, profesor warszawskiej ASP, założyciel fundacji Muzyka Odnaleziona, archiwista i badacz polskiej muzyki ludowej, podzielił się ze słuchaczami ogromem swojej wiedzy i doświadczenia oraz wyjątkowym poczuciem humoru. Ten wybitny znawca polskiej muzyki wiejskiej w żywy i barwny sposób w swoich spotkaniach w "Źródełku" wspominać będzie pierwsze lata swojego życia, przywoła dzieciństwo najwybitniejszych polskich muzyków ludowych i zabierze nas we wszystkie wiejskie zakamarki, sprzyjające psotom i przygodom. W audycji będziemy też, jak zwykle, poznawać ludowe zwyczaje, codzienność wiejskiego życia i tradycyjne instrumenty.

- Pierwsze wspomnienie ze wsi to miałem siedem, lat, może sześć. Rodzice zabrali mnie tam, żeby pokazać mi różne zawody. Pochodzili ze wsi - opowiadał Andrzej Bieńkowski. Przypomniał sobie pracę kowala, a także różne wakacje na wsi, które bardzo lubił. - Pamiętam wozy drabiniaste, i jechaliśmy do żniw, do lasu, na grzyby - pamięta z dzieciństwa. W świat magicznych opowieściach o polskiej wsi będzie nas regularnie zabierał w "Źródełku".


Andrzej Bieńkowski z siostrą Ewą, lato w Kazimierzu Dolnym, lata 1950. / album rodzinny, fotograf nieznany. Andrzej Bieńkowski z siostrą Ewą, lato w Kazimierzu Dolnym, lata 1950. / album rodzinny, fotograf nieznany.

W audycji spotkaliśmy się też z naszymi ulubieńcami Kają i Januszem Prusinowskimi, Muzykancką Kompanią Dziecięcą i Przyjaciółmi, trwają bowiem nagrania do kolejnej płyty z radiowej serii „Źródełko”, tym razem będzie to podwójny album „Lato. Jesień”, kontynuacja cyklu „Cztery Domy Słońca”.

- Jesteśmy jednocześnie w lecie i jesieni, bywa że w niezauważalny sposób przechodzą w jedno drugie. To są piosenki oczywiście głównie dziecięce, kiedy siedzimy przy ognisku, nad jeziorem, spotykamy się, żeby się bawić. Dodajemy tez to co jest z pogranicza dzieciństwa i dorosłości. Będzie przy tym też moduł weselny, żeby włożyć tu opowieści o dawnym weselu - opowiadał Janusz Prusinowski.

Kontynuujemy słuchowiskowe przygody Cyli i Brechta, kaszubskiego rodzeństwa podróżującego po Polsce i pakującego się w różne tarapaty, pozwalające odkrywać tradycje i zwyczaje różnych regionów naszego kraju. Nasi bohaterowie, wychowani na wsi, po raz pierwszy w życiu trafią do dużego miasta, zdarzy im się też pokłócić, więc wspólnie nauczymy się rozmawiać ze sobą nawet wtedy, gdy na to nie mamy ochoty, a też wspólnie ze słuchaczami rozwiązywać będziemy detektywistyczne zagadki zza zagrody, o ginących rolniczych maszynach.

Piotr Dorosz i Hanna Szczęśniak - prowadzący "Źródełko" Piotr Dorosz i Hanna Szczęśniak - prowadzący "Źródełko"

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzili: Hanna SzczęśniakPiotr Dorosz i przyjaciele

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 11.00

 ***

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także