Polskie Radio Dzieciom

Mały Uniwersytet Muzyczny: Jak makiem zasiał...

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 09:15
Mały Uniwersytet Muzyczny to poranki muzyczne dla dzieci i rodziców wypełnione dźwiękami, rytmem, muzycznym alfabetem i dobrą zabawą! W spotkaniach Małego Uniwersytetu Muzycznego nauka przenika się z zabawą. Formy edukacyjne są przystępne dla dzieci w różnym wieku (grupa docelowa – dzieci w wieku od 6 do 10 lat), atrakcyjne w przekazie, a jednocześnie zachowujące wysoki poziom artystyczny i metodyczny. Spotkania łączą ze sobą zawodowych muzyków oraz słuchaczy – dzieci i dorosłych, tworząc unikatową formułę edukacji muzycznej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 maja.
Audio
Mały Uniwersytet Muzyczny
Mały Uniwersytet MuzycznyFoto: mat. promocyjne

Mały Uniwersytet Muzyczny to poranki muzyczne dla dzieci i rodziców wypełnione dźwiękami, rytmem, muzycznym alfabetem i dobrą zabawą! 

Ćśśś... Cisza... jak makiem zasiał... Ale zaraz jak nie huknie! I znów cisza... Cisza to też muzyka. Przekonamy się o tym na najbliższym spotkaniu Małego Uniwersytetu Muzycznego. Pomogą nam w tym prowadząca spotkanie Kamila Lewicka i pianistka Khrystyna Bulyhina oraz gość specjalny: Jakub Waszczeniuk i jego błyszcząca trąbka.

Posłuchaj
04:46 Jak makiem zasiał koncert MUM 29 maja.mp3 Mały Uniwersytet Muzyczny

Zapraszamy!

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Sala audytoryjno-kinowa im. K. Szymanowskiego

29.05.2022, godz. 19:00

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom.

Bilety na poranki muzyczne dla dzieci i rodziców można zdobyć m.in. słuchając audycji Polskiego Radia Dzieciom. W wybranych audycja rozdajemy bilety na to wydarzenie.

"Klaskanie jest w planie" w Małym Uniwersytecie Muzycznym już 27 marca 

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina jest najstarszą i największą polską uczelnią muzyczną, stale poszerzającą współpracę z największymi ośrodkami muzycznymi w Polsce i na świecie. Uniwersytet jest również ośrodkiem bogatego życia koncertowego, które wynika zarówno z kształcenia studentów, jak i z działalności artystyczno-naukowej pedagogów. Celem działalności koncertowej Uczelni jest popularyzacja dorobku artystycznego UMFC, ale także upowszechnianie muzyki wśród licznie przybywających do nas słuchaczy, nie tylko mieszkańców Warszawy. 

W 2020 w UM rozpoczął się nowy projekt, zapraszający do murów uczelni najmłodszych słuchaczy. Mały Uniwersytet Muzyczny to cykl spotkań, skoncentrowany na umuzykalnianiu i edukacji kulturalnej, skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat i ich rodziców. Przekaz dostępny jest także dla dzieci w wieku 4-6 i 10-12 lat.

Wyjątkową wartością tych muzycznych spotkań jest całkowicie autorska formuła. Scenariusz pojedynczego wydarzenia oraz zawarte w nim piosenki, zabawy i ćwiczenia pisane są specjalnie na potrzeby każdego spotkania. Również zapraszani goście, dobór instrumentów i treści przekazywane dzieciom są tak przemyślane, aby tworzyły spójną całość w ramach jednego wydarzenia oraz były spójnym procesem edukacyjnym w całym rocznym cyklu. 

Każde ze spotkań muzycznych Małego Uniwersytetu Muzycznego, trwające ok. 50 minut, jest odrębnym wydarzeniem, składającym się z 6 elementów, wspólnie tworzących wyjątkową jakość artystyczną, edukacyjną i wychowawczą:

  • Autorska piosenka napisana specjalnie na każde spotkanie, dostosowana do tematyki spotkania, wieku i umiejętności dzieci.
  • Występ muzyka solisty lub zespołu muzycznego. Prezentacja instrumentu.
  • Wprowadzenia podstawowych wiadomości i pojęć muzycznych.
  • Zabawy muzyczne z elementami improwizacji, utrwalające temat koncertu.
  • Praca plastyczna wykonana przez dzieci, inspirowana tematem spotkania.
  • Nauka zachowania na sali koncertowej, przyswojenie licznych kwestii wychowawczo-rozwojowych, kształtujących umiejętności społeczne.

Oprócz instrumentów muzycznych podczas wydarzenia wykorzystywane są rekwizyty, gadżety, zabawki i wydrukowane obrazy. Przekaz prowadzony jest bez użycia projekcji filmowych czy prezentacji na ekranie – skoncentrowany jest na fizycznie obecnych podczas spotkań dźwiękach, osobach i przedmiotach.

Do współpracy nad tworzeniem scenariuszy oraz do prowadzenia spotkań została zaproszona Kamila Lewicka, pedagog z dużym doświadczeniem, muzyk, wokalistka, coach i mentor.

Kamila Lewicka przez 11 lat z sukcesem prowadziła Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lutosławskiego na Bielanach. Jest prezesem Fundacji "Przestrzeń dla muzyki" oraz właścicielką firmy Marka Optymalna, w ramach której tworzy projekty rozwojowo-muzyczne dla dzieci i dorosłych, m.in. Akademię Odwagi. W jej działaniach przenika się nauka i zabawa. Tworzy formy edukacyjne przystępne dla dzieci w różnym wieku, atrakcyjne w przekazie, a jednocześnie zachowujące wysoki poziom artystyczny i metodyczny.

W ramach projektu Mały Uniwersytet Muzyczny, Kamila Lewicka łącząc ze sobą zawodowych muzyków oraz słuchaczy – dzieci i dorosłych, tworzy unikatową formułę edukacji muzycznej.

Założenia realizacji cyklu

Miejsce: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, Warszawa – Sala im. K. Szymanowskiego (122 miejsca)

Czas: 8 spotkań w okresie październik 2021 – maj 2022, ostatnia lub przedostatnia niedziela miesiąca

Realizacja: spotkanie o długości 50 minut; moderator i autor scenariusza: Kamila Lewicka; udział muzyka/muzyków z instrumentami, wykorzystanie rekwizytów, obrazów, dźwięków, interakcje z uczestnikami

Grupa docelowa: dzieci 6-10 lat z rodzicami/opiekunami, ew. także dzieci 4-6 i 10-12 lat z rodzicami/opiekunami

Plan spotkań MAŁY UNIWERSYTET MUZYCZNY w sezonie 2021/2022

Październik
24.10.2021 r.
Co lubi muzyka?

Listopad 21.11.2021 r.
Muzyczni sąsiedzi

Grudzień 19.12.2021 r.
Rytmiczne zgadywanki - zobacz fotorelację!

Styczeń 23.01.2022 r.
Na tropie całej nuty

Luty 27.02.2022 r.
Humorzaste melodie

Marzec 27.03.2022 r.
Klaskanie jest w planie

Kwiecień 24.04.2022 r.
Dźwiękowa huśtawka

Maj 29.05.2022 r.
Jak makiem zasiał.

Więcej informacji: chopin.edu.pl

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym Uniwersytet Małego Muzyka.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także