X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Tarcie czyli opór

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 16:10
Gdy chodzimy, to nasze buty trą o powierzchnię podłoża, umożliwiając nam "przyczepność". Gdy wiążemy sznurowadło, to supełek utrzymuje się też przy pomocy tarcia! Gdyby nie ono, różne przedmioty wyślizgiwałyby się nam z rąk.
Audio

Jak dobrze wiecie, kiedy przesuwamy jakiś przedmiot po stole czy po podłodze, musimy użyć siły, czasem nawet bardzo dużej, gdyż powierzchnia danego przedmiotu trze o blat stołu czy klepki podłogi. Przyczyną tego tarcia, powodującego opór, są maleńkie, zazwyczaj niewidoczne gołym okiem zadziory. Jak więc widać, są sytuacje, gdy tarcie, powodujące opór jest potrzebne.

A gdy chcemy zmniejszyć opór? Można wygładzić stykające się powierzchnie, można też używać różnych smarów.

A jednym z takich "cudownych smarów" jest… woda! Kiedy ciągniemy sanki po śniegu, płozy pocierają o śnieg. Tarcie powoduje podwyższenie temperatury i zewnętrzna warstwa śniegu się roztapia. Płozy sanek suną więc po wodzie, a tarcie jest wówczas o wiele mniejsze.

Podobnie jest z jazdą na łyżwach – napór łyżwy na lód powoduje jego topnienie i pod łyżwą tworzy się woda.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że tarcie tarta
Zobacz także