Ekumenia

Białystok: Ekumeniczne święcenie pokarmów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 15:15
Hierarchowie kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcą w Wielką Sobotę w centrum Białymstoku wielkanocne pokarmy na świąteczne stoły. W tym roku w obu kościołach Wielkanoc wypada w tym samym terminie.
Audio

Na ekumeniczne święcenie pokarmów zaprosili mieszkańców prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz szef Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga" ojciec Edward Konkol.

Takie wspólne święcenie pokarmów w mieście po raz pierwszy odbyło się w 2001 roku i ma miejsce zawsze wtedy, gdy wierni obu kościołów obchodzą Wielkanoc w tym samym terminie; zdarza się to raz na kilka lat. "Mamy tę szczęśliwą okoliczność, ze Wielkanoc jest znowu wspólna. W związku z tym zapraszam białostoczan obrządków chrześcijańskich, którzy obchodzą święta wielkanocne na wspólne ekumeniczne święcenie pokarmów" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Truskolaski.

Koszyczki ze święconkami oraz kosze z żywnością dla organizacji charytatywnych poświęcą w sobotę w południe na Rynku Kościuszki ustępujący metropolita białostocki abp Edward Ozorowski (przechodzi na emeryturę, papież Franciszek wyznaczył w środę nowego metropolitę abp nominata ks. Tadeusza Wojdę) oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Zobacz więcej na temat: ekumenizm