X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Ekumenia

Ekumeniczne spotkanie biskupów z całego świata w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:15
35 biskupów z ponad 20 krajów świata uczestniczy w Katowicach w ekumenicznym spotkaniu w ramach ruchu Focolari. Na Śląsk przyjechali m.in. przedstawiciele starożytnych kościołów wschodnich, ewangelicko-augsburskiego, anglikańskiego i katolickiego.
Audio

- Można realizować jedność w różnorodności - mówili duchowni podczas czwartkowej konferencji prasowej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do Katowic przyjechali biskupi m.in. z USA, Brazylii, Indii, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu, Anglii, Cypru, Czech, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Węgier oraz z Polski.

To 36. spotkanie ruchu Focolari. Po raz pierwszy w historii odbywa się w Polsce. Wcześniejsze organizowano m.in. w Jerozolimie, Istambule, Londynie i Augsburgu. Biskup katolicki Brendan Leahy z Irlandii Północnej mówił podczas konferencji, że tym razem wybrano Katowice, bo duchowni nie organizowali jeszcze podobnego spotkania w tej części Europy, chcieli też odwiedzić państwo, w którym wiara jest szczególnie żywa.

Moderator spotkania, katolicki arcybiskup Bangkoku kard. Francis Kriengsak Kovithavanij, przypomniał, że tradycje spotkań ruchu Focolari sięgają 1977 r., kiedy papieżem był Paweł VI. Z czasem rozszerzyły się na przedstawicieli większej liczby Kościołów.
Biskup luterański Christian Krause z Niemiec, były przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, zauważył, że tym razem spotkanie odbywa się w szczególnym momencie – w 500-lecia reformacji. „Ruch Focolari jest fundamentem, zapewniającym jedność i możliwość wspólnego świętowania” - powiedział.

Biskup Theophilos Kuriakose z Indii z Malankarskiego Kościoła Ortodoksyjnego z Indii powiedział, że Polska jest dla pozostałych krajów świata wzorcem w przekazywaniu wiary, wspomniał o dziedzictwie Jana Pawła II, z którego - jak zaznaczył - także on sam wyrósł. „W tych dniach, kiedy jesteśmy tu razem, staramy się być w jedności – jesteśmy jednością w różnorodności. Pięknem naszego spotkania jest to, że każdy z nas jest inny, żyjemy w różnych tradycjach chrześcijańskich i staramy się je respektować. To inspiracja dla nas i całego świata” - powiedział biskup.

W programie spotkania biskupów, które potrwa do soboty, znalazły się m.in. wykłady i nabożeństwa według różnych tradycji chrześcijańskich. Ważnym momentem będzie zawarcie „Paktu miłości wzajemnej” przez wszystkich biskupów, który jest potwierdzeniem osobistego zaangażowania na rzecz jedności.

W przygotowaniu wydarzenia współpracują: Ruch Focolari w Polsce, archidiecezja katowicka Kościoła rzymskokatolickiego, Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach, Kościół prawosławny w Sosnowcu i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ruch Focolari założyła zaraz po II wojnie światowej Włoszka Chiara Lubich. Ideą ruchu, zwanego inaczej Dziełem Maryi, jest działanie na rzecz jedności chrześcijan. Na świecie jest ok. 2,5 mln członków ruchu w 190 krajach.

Zobacz więcej na temat: wiara ekumenizm