Ekumenia

PFCh: "W każdej mozaice jest obecna jedność i różnorodność"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 06:01
Polskie Forum Chrześcijańskie to część Global Christian Forum. Jak podkreślił biskup Andrzej Siemieniewski jeden z przedstawicieli na PFCh, ma ono tworzyć przestrzeń wzajemnego poznawania się, współdziałania – bez formalnego członkostwa.

Polskie Forum Chrześcijańskie (PFCh) na pierwszym miejscu wyraża siebie nie jako nową organizację, stowarzyszenie czy wspólnotę Kościołów, lecz jako ruch chrześcijański, jako miejsce jedności duchowej, chrześcijańskiego współdziałania i wspólnego świadectwa, bez formalnego członkostwa podmiotów zainteresowanych działaniami forum. 

Zdaniem bp Andrzeja Siemieniewskiego Forum to przede wszystkim możliwość spotkania się, podzielenia się tym, co dobrego dzieje się w różnych wspólnotach i krótkiej modlitwy. - Uważam, że nie chodzi o wspólne przedsięwzięcia w sensie organizacyjnego, instytucjonalnego ujednolicenia. Każda wspólnota działa samodzielnie, natomiast Forum, mogłoby być miejscem zachęcania się, by ewangelizację prowadzoną przez różne chrześcijańskie środowiska uważać za wspólne dobro, którym wszyscy możemy się cieszyć – zaznaczył biskup i dodał, że na spotkaniu podzielił się konkretnymi przykładami takich form ewangelizacji, które są w Europie realizowane z powodzeniem.

Forum prowadzi działalność w oparciu o zasadę partycypacji, a jedyną jego strukturą jest Komitet Stały i sekretarz. W relacjach wewnętrznych forum kieruje się „złotą zasadą” różnorodności w jedności: „W tym, co konieczne – jedność; w tym, co wątpliwe – wolność; we wszystkim – miłość”.

Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego odbyło się 8 lutego w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawicieli Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej (P), Aliansu Ewangelicznego i chrześcijańskich uczelni wyższych.


Zobacz więcej na temat: wiara