Ekumenia

Ekumeniczne Dni Biblijne 2019

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 06:01
Do 19 maja potrwają Ekumeniczne Dni Biblijne. To organizowane od 26 lat w całym kraju nabożeństwa i spotkania poświęcone popularyzowaniu czytania Pisma Świętego.

Ekumeniczne Dni Biblijne 2019

Do 19 maja potrwają Ekumeniczne Dni Biblijne. To organizowane od 26 lat w całym kraju nabożeństwa i spotkania poświęcone popularyzowaniu czytania Pisma Świętego.

Ekumeniczne Dni Biblijne to inicjatywa Towarzystwa Biblijnego w Polsce. W tym roku odbywają się one pod hasłem „(…) szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps.34,15) (przekład Biblii Ekumenicznej). Specjalne przesłanie inspirowane tymi słowami przygotował Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

„Na czym zatem polega owo szukanie pokoju? Po pierwsze na czynieniu dobra. Nie myślmy, że dobro to coś, co się nam należy. Nie czekajmy z byciem dobrymi, aż inni okażą nam dobro. Kto chce cieszyć się dobrem każdego dnia, niech sam je wokół siebie roztacza, niech sam je czyni. Szukanie pokoju to również odrzucanie zła, na czele ze złem płynącym z nienawistnych, fałszujących rzeczywistość słów. O ileż spokojniejsze byłoby ludzkie życie, gdybyśmy bardziej panowali nad własnymi językami” – napisano w przesłaniu.

Nabożeństwa, dyskusje i spotkania ekumeniczne w ramach EDB zaplanowano w różnych miejscach w Polsce.

W środę 8 maja, w kaplicy świętej Barbary w Silesia City Center w Katowicach w ramach Maratonu Biblijnego przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich przez 4 godziny czytali Księgi Liczb w przekładzie ekumenicznym.

Natomiast już w niedzielę 12 maja o godzinie 16.00 w Kościele ewangelicko-augsburskim Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem biskupa Mariana Niemca zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego diecezji katowickiej. Kazanie wygłosi biskup Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Kościoła Rzymskokatolickiego.

Od modlitwy Ekumeniczne Dni Biblijne rozpoczęli chrześcijanie z Warszawy.

6 maja wieczorem biskupi, księża i świeccy zebrali się w parafii ewangelicko-augsburskiej pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Wspólnemu nabożeństwu przewodniczył proboszcz ksiądz doktor Dariusz Chwastek.

Natomiast kazanie wygłosiła dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Małgorzata Platajs.

„Mimo wszystko chyba jednak żyjemy bez Boga. Bo to on jest Słowem, ale go nie słuchamy. Bo to On jest Miłością, ale my żyjemy bez miłości. Żyjemy bez prawdy, a to On jest Prawdą. On jest też Życiem. Zatem życie, które prowadzimy nie jest do końca prawdziwym „być”. Niepotrzebnie też miotamy się po bezdrożach codzienności, bo przecież On jest Drogą. Wreszcie, On jest Pokojem, a my nie dążymy do pokoju. Nie ubiegamy się o niego, ani go nie ścigamy. Dążenie zawiera w sobie wysiłek, upór, postęp. Ubieganie się to starania, włożona praca, często zdrowa ambicja. Ściganie, to szybkość, chęć znalezienia, złapania, zatrzymania. Jaka jest moja postawa w tych akcjach? Łatwo, niemal bez wysiłku burzę pokój w sobie, albo znajduję różnych winnych, którzy go burzą we mnie. A to przynosi konsekwencje w moim życiu i w życiu wśród innych ludzi. To zakłóca też moje życie z Bogiem”. - mówiła dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Podczas EDB w Warszawie chrześcijanie różnych wyznań spotkają się na modlitwach także 18 maja, o godzinie 11: 00 w kaplicy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego przy ulicy Foksal 8 oraz 19 maja, o godzinie 11: 00 w parafii
Dobrego Pasterza Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, przy ulicy Mokotowskiej 12.

Retransmisji nabożeństwa EDB z ewangelicko-augsburskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie będzie można wysłuchać 19 maja o godzinie 8.00 w 2 Programie Polskiego Radia.


Zobacz więcej na temat: wiara