Ekumenia

Ideał gościnności według Taizé

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:01
O korzeniach Taizé sięgających odległych wieków, gościnności, radości i ciszy mówił w rozmowie z Agatą Combik br. Alois, przeor wspólnoty. Wywiad ukazał się na stronie ekumenizm.wiara.pl.

Jak podkreślił Brat Alois Taize jest wspólnotą monastyczną. Brat Roger odwoływał się najpierw przede wszystkim do Dziejów Apostolskich, do pierwszych chrześcijan, którzy żyli razem, wszystko mieli wspólne, celebrowali Eucharystię. - To, co było wyraźnie widoczne wśród pierwszych chrześcijan, to wzajemna miłość między nimi. To był znak nowego życia. I to była idea brata Rogera – wyjaśnił.

W dalszej części rozmowy Brat Alois tłumaczył na czym polega idea ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. - Zobowiązujemy się do życia w celibacie, do respektowania posługi komunii sprawowanej przez przeora, do wspólnoty dóbr z braćmi. Nie mówimy o ubóstwie, o posłuszeństwie – ale o dzieleniu się, o posłudze jedności, komunii. Nie chodzi o podporządkowanie się „literze”, ale relację z odpowiedzialnym za wspólnotę, do którego, co jest jasne, należy ostateczna decyzja – przy czym powinno się to dokonywać w przestrzeni dialogu – powiedział Brat Alois.

Duże znaczenie dla wspólnoty ma również monastyczny ideał gościnności – charakterystyczny zwłaszcza dla duchowości benedyktyńskiej. Była ona bardzo ważna także dla brata Rogera. - Choć nie było to zaplanowane, młodzi ludzie zaczęli masowo przyjeżdżać do Taizé. Kontynuujemy goszczenie ich, wspólną modlitwę, sięganie wraz z nimi do źródeł wiary – mówił o początkach spotkań z młodzież Brat Alois.

Podczas gdy jedni pielgrzymują na Jasną Górę czy wyruszają na rekolekcje oazowe, inni zmierzają w stronę Taizé. Kolejne ekipy Dolnoślązaków poznają podczas wakacji miejsce, gdzie zrodziła się idea Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Jest tam okazja do wielu międzynarodowych spotkań.

Zobacz więcej na temat: wiara