Ekumenia

Ekumenicznie na rzecz pamięci i pokoju

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 06:01
W związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej 31 sierpnia 2019 r. o godz. 15:00 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne na rzecz pamięci i pokoju. To wspólna inicjatywa Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Podczas nabożeństwa zostaną upamiętnione tragiczne wydarzenia lat wojny, a także przypomniane kroki pojednania polsko-niemieckiego, takie jak Memorandum Wschodnie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, list rzymskokatolickich biskupów polskich do niemieckich czy działalność inicjatywy „Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei”. Swoje świadectwa przedstawią osoby poszkodowane przez wojnę, ludzie zaangażowani w proces pojednania polsko-niemieckiego, a także wolontariusze pracujący w obu krajach.

Kazania wygłoszą bp Annette Kurschus, przedstawicielka Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech ds. kontaktów polsko-niemieckich i prezeska Kościoła Ewangelickiego Westfalii, oraz bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Oboje wchodzą w skład wspólnej Komisji Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, która powstała w 1974 r. i działa na rzecz pogłębiania pojednania między Polską a Niemcami. Daje też możliwość do współpracy i wymiany doświadczeń między Kościołami z obu krajów.
 W nabożeństwie wezmą udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Grupie Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech, a także reprezentanci Kościoła Rzymskokatolickiego, organizacji społecznych, dyplomaci, urzędnicy państwowi, ludzie nauki i mediów oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog międzynarodowy i ekumeniczny.
Biskup Annette Kurschus podkreśla winę i odpowiedzialność Niemców za cierpienia zadane podczas wojny. – Po latach przemocy, cierpienia i milczenia po obu stronach, jestem wdzięczna za kroki pojednania, które razem z naszymi polskimi sąsiadami mogliśmy zrobić. To nie było oczywiste – mówi niemiecka duchowna.

– Obok przypomnienia ciężkiej historii jest dla nas ważne, aby pamiętać, co zostało osiągnięte dzięki działaniom wielu ludzi w zakresie pojednania między Polakami i Niemcami – zauważa bp Jerzy Samiec. Zdaniem prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej współpraca młodych Niemców i Polaków na różnych polach pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość Europy.
 Podczas nabożeństwa zostanie wręczona nagroda Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce im. Anny Wazówny, którą otrzyma Stowarzyszenie „Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei” za „zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz za budowanie mostów pomiędzy naszymi narodami i Kościołami”. Stowarzyszenie to powstało w 1977 r. z inicjatywy niemieckich Kościołów ewangelickich. Celem jego działalności jest pomoc ofiarom przemocy narodowego socjalizmu w Polsce, szczególnie byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Stowarzyszenie organizuje dla nich wsparcie materialne, wczasy, a także opiekę na starość. Ponadto inicjuje spotkania z nimi w szkołach, przygotowuje dyskusje i wykłady na temat relacji polsko-niemieckich, wysyła też wolontariuszy do Polski. Polska Rada Ekumeniczna jest partnerem „Znaków Nadziei” w organizacji pomocy dla byłych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Zobacz więcej na temat: wiara