X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Ekumenia

Bp Samiec ponownie zwierzchnikiem Kościoła luterańskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 06:01
Obradujący w warszawskim Centrum Luterańskim XIV. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wybrał bp. Jerzego Samca na druga kadencję Biskupa Kościoła luterańskiego w Polsce (2020-2030). Ks. Jerzy Samiec pełni urząd Biskupa Kościoła od 2010 roku, a od 2016 r. jest również prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Audio

Obrady Synodu rozpoczęły się 11 października nabożeństwem w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, które poprowadził ks. Waldemar Szajthauer z Wisły oraz biskup diecezji cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago. W związku z upływającą, 10-letnią kadencją Biskupa Kościoła Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wytypowała trzech kandydatów: ks. dr. Adama Malinę (prezesa Synodu), bp. Waldemara Pytla (biskupa diecezji wrocławskiej) oraz bp. Jerzego Samca, dotychczasowego zwierzchnika Kościoła.

Zgodnie z prawem kościelnym wyboru Biskupa Kościoła dokonuje Synod, składający się w większości z osób świeckich.11 października br. ks. dr Adam Malina poinformował Synod, że z przyczyn zdrowotnych rezygnuje z ubiegania się o urząd Biskupa Kościoła. Kolejnego dnia synodałowie wysłuchali prawie półgodzinnych prezentacji kandydatów, którzy odpowiadali następnie na zadawane pytania. W tajnym głosowaniu bp Jerzy Samiec uzyskał w pierwszej turze bezwzględną większość oddanych głosów (37), a bp Waldemar Pytel 28 głosów. Dwa głosy były wstrzymujące.

– Ekumenizm pozostaje niezmiennie ważnym wyzwaniem i zadaniem. Wspólne patrzenie w przyszłość i budowanie dialogu mimo różnic, czasem dość istotnych, nie jest fanaberią, a częścią chrześcijańskiego powołania – powiedział po wyborze bp Jerzy Samiec. – Dotychczasowe relacje naszego Kościoła z partnerami ekumenicznymi są bardzo dobre i wynika to z zaangażowania naszych wiernych począwszy od indywidualnych relacji i parafii, poprzez diecezje, a na władzach zwierzchnich skończywszy. Ekumenizm to wspólne dzieło ważne dla nas wszystkich i nic tu się nie zmieni – dodał bp Samiec.

Zobacz więcej na temat: wiara