Ekumenia

Bartłomiej: Luteranie i prawosławni muszą kontynuować wspólne spotkania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 06:01
Patriarcha Bartłomiej przybył do Szwecji z pielgrzymką do prawosławnej metropolii Sztokholmu i całej Szwecji. Przyjął również zaproszenie od arcybiskup Uppsali Antje Jackelén, aby uczestniczyć w inauguracji Synodu Kościoła Szwecji w katedrze uppsalskiej. Do katedry przybył również król Szwecji Karol Gustaw, wszyscy biskupi Kościoła Szwecji, a także goście ekumeniczni.

Zebranych w  katedrze uppsalskiej, przywitała abp Jackelén. W swoim przemówieniu mówiła m. in. o wyzwaniach ekologicznych związanych ze zmianami klimatycznym i zwróciła uwagę na opublikowany przez szwedzki episkopat luterański list pasterski nt. zachowania stworzenia. Prymas Jackelén przypomniała również o obchodzonej w tym roku 20. rocznicy Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu podpisanej w 1999 roku w Augsburgu przez światową Federację Luterańską i Kościół rzymskokatolicki, a w kolejnych latach przyjętej przez metodystów, anglikanów i reformowanych.

W okolicznościowym przemówieniu patriarcha Bartłomiej przypomniał o długiej historii dialogu luterańsko-prawosławnego. Podkreślił, że nawiązania kontaktów doszło jeszcze w czasach reformacji, gdy w 1573 r. ewangeliccy teolodzy z Tybingi przesłali patriarsze Jeremiaszowi II grecki tekst Wyznania Augsburskiego. Prawosławny hierarcha docenił, że tradycja luterańska nigdy nie odcięła się od starożytnych korzeni wiary chrześcijańskiej, a w ostatnich dekadach skierowała się ku eucharystycznej eklezjologii.

Honorowy zwierzchnik prawosławia podkreślił, że konieczne są dalsze spotkania luteran i prawosławnych, zwracanie wielkiej uwagi na coraz bardziej widoczne kwestie natury etycznej i antropologicznej. – Musimy pogłębić nasze rozmowy teologiczną powagą w duchu filia, przyjaźni, oraz solidarności i to bez teologicznego minimalizmu, ale zawsze dając wspólne chrześcijańskie świadectwo światu oraz dążąc do celu jedności – zaznaczył. Ważnym elementem wypowiedzi patriarchy było zwrócenie uwagi na rolę edukacji. Prawosławny dostojnik zaznaczył, że edukacja, w tym szczególnie edukacja religijna jest niezbędna dla zrozumienia ludzkiej kondycji.

Zobacz więcej na temat: wiara