Ekumenia

Solidarni z Kościołem Prześladowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 06:01
Przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyła się modlitwa ekumeniczna. Przedstawiciele różnych wspólnot przybliżali najpierw sytuację w krajach, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani. A potem wszyscy powierzali ich Panu Bogu.

- On zaprasza nas, żeby nasze serca były blisko Jego serca, bo dzięki temu są wrażliwe na to, co się dzieje. Nie możemy nie odpowiedzieć na wołanie Pana Boga o to, żebyśmy stanęli razem i modlili się za tych, którzy czasem oddają swoje życie ze względu na Jezusa - powiedział Stefan Mitas z Inicjatywy Missio, która zorganizowała spotkanie razem z Open Doors, parafią ewangelicko-augsburską i Kościołem zielonoświątkowym oraz katolickimi wspólnotami Szekinah i Samarytanie.

Zwykle kiedy mówimy o prześladowaniach wyznawców Chrystusa padają liczby uzmysławiające nam ich skalę. Jak informuje międzynarodowa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rocznie za wiarę ginie 105 tysięcy chrześcijan. To znaczy, że statystycznie co 5 minut. 200 milionów jest brutalnie prześladowanych, a 350 milionów poddawanych różnym formom dyskryminacji.

Te liczby robią wrażenie, a jeszcze bardziej poruszają, kiedy słuchamy świadectw tych, których te statystyki dotyczą. Przedstawiciel Open Doors, międzynarodowej i międzywyznaniowej organizacji pomagającej prześladowanym, opowiadał w Gliwicach o sytuacji w Korei Północnej.

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przypomina nam o dramatycznej sytuacji w Sudanie Południowym, gdzie wg najnowszego raportu ONZ ponad połowa mieszkańców, czyli 7 mln ludzi, głoduje. Kilka dni później, 17 listopada, w związku z Międzynarodowym Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół, Open Doors przypomni o cierpieniu chrześcijan w Chinach i Nigerii.

Zobacz więcej na temat: wiara