Ekumenia

W USA przygotowują się do „Marszu dla Jezusa”

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 06:01
Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, 22 maja w Stanach Zjednoczonych znów odbędzie się „Marsz dla Jezusa”. Marszowi w tym roku przyświeca idea jedności chrześcijan. Jego hasłem są słowa z Apokalipsy św. Jana: „Godzien jest Baranek…” (Ap 5, 12). Dlatego też jego organizatorzy, protestanci ewangelikalni, zapraszają do udziału w nim także katolików.

Według ogólnokrajowej platformy Tribune Publishing (związanej z dziennikiem „The Chicago Tribune”) Marsz przejdzie ulicami różnych miast amerykańskich, m.in. po raz pierwszy w Grand Forks w stanie Dakota Północna. W wywiadzie dla tamtejszej gazety „Grand Forks Herald” miejscowy organizator Joe Chine zapowiedział, że wydarzenie to „zgromadzi tysiące chrześcijan w naszych miastach”. Jego uczestnicy będą nieśli transparenty, sztandary i chorągwie jako znak „uwielbienia Jezusa Chrystusa”. Wspólne wędrowanie będzie połączone z modlitwą i nawet wspólnym posiłkiem, a ponieważ ma ono trwać kilka godzin, uczestnicy są proszeni o przyniesienie własnych krzesełek – dodał organizator.

Idea „Marszów dla Jezusa” zrodziła się w latach osiemdziesiątych w Anglii, gdzie kilka miejscowych wspólnot chrześcijańskich postanowiło przeżyć doświadczenie wyjścia z modlitwami i pieśniami na ulice. W maju 1987 Towarzystwo Ichthus w Londynie wspólnie z grupą Młodzi z Misją i Zespół Pionierów przeprowadziły marsz modlitwy i błagalny ulicami stolicy Wielkiej Brytanii, który ku zaskoczeniu samych organizatorów zgromadził ponad 15 tys. osób. W następnym roku było ich już ok. 55 tys. a publiczne świadectwo swej wiary w Chrystusa dała wtedy m.in. ówczesna premier Margaret Thatcher.

Natomiast I ogólnokrajowy Marsz dla Jezusa w USA odbył się 23 maja 1992, gromadząc w 142 miastach tego kraju a także w 25 krajach europejskich (m.in. również w Polsce) ponad 300 tys. chrześcijan. Odtąd jest on organizowany co roku z udziałem coraz większej liczby osób. 12 czerwca 1993 na ulice 850 miast na całym świecie wyszło ponad 1,7 mln ludzi, z tego ok. 800 tys. w prawie 350 miastach Stanów Zjednoczonych pod hasłem „Łącząc ręce przez cały kraj”.

Zobacz więcej na temat: wiara